×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sytuacja polskiego rynku pracy jest trudniejsza niż przed wojną

Od początku wojny w Ukrainie granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 3,19 mln uchodźców z Ukrainy – informuje Straż Graniczna (stan na 6 maja). Jak podaje Straż, to głównie kobiety i dzieci. Część zostanie w Polsce i tu będzie czekała na rozwój wydarzeń. Część wyjechała lub wyjedzie w najbliższym czasie. Gdy opadną pierwsze emocje, przyjdzie czas na "układanie" życia w Polsce. Pytanie, czy mamy plan, jak pomóc Ukraińcom zadomowić się na polskim rynku pracy.

Sytuacja polskiego rynku pracy jest trudniejsza niż przed wojną
Znaczna część osób, które przybyły do Polski po 24 lutego, to ludzie z wyższych wykształceniem (fot. Max Kukurudziak/Unsplash)
REKLAMA
 • - Dziś paradoksalnie, mimo dużej liczby osób, które wjechały do Polski, sytuacja na rynku pracy jest gorsza niż przed 24 lutego - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
 • Jak dodaje, cały czas wprowadzane są ułatwienia i realizowane są programy, które mają pomóc Ukraińcom wejść na rynek pracy. 
 • Rozmowa powstała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wojna w Ukrainie zmieniła wiele. Gdy 24 lutego redakcja PulsHR.pl wraz z ekspertami ds. rynku pracy i ekonomistami szukała odpowiedzi na pytanie, jakie mogą być skutki wojny dla polskiego rynku pracy, wielu podkreślało, że może być to szansa. Szansa szczególnie dla tych branż, które zmagają się z deficytami kadrowymi. Zyskać miały m.in. budownictwo, logistyka, HoReCa.

Zobacz: Przyjmiemy Ukraińców i co później? Uderzenie w polski rynek pracy i gospodarkę

Dwie pierwsze branże bardzo szybko znalazły się po drugiej stronie - mężczyźni,  którzy do tej pory pracowali na polskich budowach, postanowili wrócić do kraju i bronić ojczyzny.  HoReCa - branża idealna dla kobiet - też dziś nie zyskuje. Z bardzo prostego powodu. Kobiety, które do Polski trafiły, mają problem nie tylko ze znajomością języka polskiego. Dotykają ich znane w Polsce od lat bolączki - dostępność opieki dla dzieci, problemy komunikacyjne. 

Przeczytaj: Ich plan nie wypalił. Ukrainki nie garną się do pracy w tej branży

- Chcemy dziś tych ludzi maksymalnie zabezpieczyć i w ten sposób ułatwić im wejść na rynek pracy. To działania dające możliwość opieki żłobkowej, przedszkolnej. Uwolniliśmy niektóre przepisy, które dały możliwość podejmowania pracy. Zobaczymy, jak będzie się rozwijała sytuacja, bo to jest czynnik najważniejszy -  tłumaczy wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zobacz: To czeka Ukraińców w Polsce. Kryzys demaskuje problemy pudrowane od lat

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: Sytuacja polskiego rynku pracy jest trudniejsza niż przed wojną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sylwia 2022-05-10 13:00:58

  Wkurzeni ma rację. Dyplomatę albo się wydała albo daje mu ochronę.

 • Wkurzeni 2022-05-10 08:58:08

  Dlaczego zezwala się ukainie na jakieś protesty u nas?To już nie pierszy raz.Oblewanie farbą i takie tam, w jakim kraju pozwolili by na to! Nawet nie ważne w jakiej sprawie słusznej czy nie.Czują się tu bezkarni.A teraz politycy tłumaczą się z tego zamiast karać jak karali nasze protestujące kobiety. (...) odczyta to po swojemu i nasi dyplomaci mogą być zagrożeni.Trzeba zacząć wymagać coś od tych ukraińców nie tylko dawać i dawać Oni dopiero sie rozkręcają

 • Ania 2022-05-09 22:39:44

  Ja nie mam już.pracy, wiele innych kobiet. Ukraińców przyjęli na nasze miejsca. Za niższą stawkę i zakład za ukra dostaje 1000 zł, z nas nic nie ma

 • Mariusz 2022-05-08 18:10:12

  Zarabiam 2700na rękę,ukra ma 3700.......chore....jesteśmy dyskryminowani!!!

 • Tratata 2022-05-08 16:22:58

  Emerytury małe a ukry dostają kupę kasy. Ten rząd zniewolił nas ....dlugo już nie będziecie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA