×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Syndrom oszusta trzyma się mocno i psuje rynek pracy w IT

Praca w IT to wykorzystywanie nie tylko umiejętności stricte techniczne. To praca w zespole, rozwiązywanie konfliktów, krytyczne myślenie. - Ten obszar jest naturalnie bliski kobietom, których przywództwo w takich zespołach jest szczególnie ważne - mówi Agata Wojciechowska.

Syndrom oszusta trzyma się mocno i psuje rynek pracy w IT
Na kierunkach informatycznych studentki stanowią 16 proc. ogółu (fot. Aprad Czapp/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Udział Polek w sektorze IT wynosi 15,5 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Na pięciu informatyków w Polsce przypada jedna informatyczka.
 • Wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn.
 • - Istnieje kilka powodów, dla których historycznie obserwujemy brak kobiet w technologiach: utrwalone stereotypy kulturowe, brak wzorców do naśladowania czy praktyki, takie jak wypytywanie o plany dotyczącego naszego życia osobistego - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Agata Wojciechowska.

Zgodnie z szacunkami w Polsce 18 proc. wszystkich programistów to kobiety. To zdecydowanie za mało. Z czego może wynikać tak niski udział kobiet w świecie nowych technologii?

Agata Wojciechowska, talent sourcing manager EMEA w Dynatrace: Istnieje kilka powodów, dla których historycznie obserwujemy brak kobiet w technologiach: utrwalone stereotypy kulturowe, brak wzorców do naśladowania czy praktyki takie jak wypytywanie o plany dotyczące naszego życia osobistego, np. o zakładanie rodziny. I chociaż coraz więcej kobiet chce pracować w IT, to wciąż stanowią one mniejszość.

W badaniu przeprowadzonym na platformie Stack Overflow w 2022 r. ponad 90 proc. wszystkich respondentów zadeklarowało, że są mężczyznami. Co ciekawe, w innym badaniu, przeprowadzonym przez KornFerry z udziałem 55 tys. osób z ponad 90 krajów, stwierdzono, że kobiety mają lepsze od mężczyzn kompetencje emocjonalno-społeczne. Przekłada się to bezpośrednio na ich efektywność, np. w rolach przywódczych, co jest niezwykle ważne w zarządzaniu projektami IT.

Agata Wojciechowska, talent sourcing manager EMEA w Dynatrace (fot. mat. pras.)
Agata Wojciechowska, talent sourcing manager EMEA w Dynatrace (fot. mat. pras.)

Przyczyn niskiej reprezentacji kobiet w IT jest wiele

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (94)

Do artykułu: Syndrom oszusta trzyma się mocno i psuje rynek pracy w IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Nie IT 2023-03-17 07:30:55

  Nie pracuję w IT, ale od już dobrych kilku lat obserwuję tę zmorzoną kampanię mającą na celu wpychać kobiety w poszczególne sektory rynku pracy, w szczególności na tzw. STEM, czyli Science Technology Enginering Mathemstic, czyli generalnie sektor przemysłu technologicznego. U nas w Polsce przejawia się to głównie parciem na zatrudnianie kobiet w IT. Co jest tego przyczyną? No na pewno nie żadne równouprawnienie. Powód jest znacznie prostszy: W IT mamy spory niedobór specjalistów, kobiety mogłyby skutecznie zatkać tę lukę jednocześnie zbijając kwoty jakie obecnie firmy płacą specjalistą. Działa tu prosta zasada ekonomi jeśli czegoś jest za dużo na rynku to traci swoją wartość. Problem jest z tym taki, co pokazuje ten artykuł, że kobiety rzeczywiście chcą iść pracować w IT, ale nie np. w charakterze typowego programisty klepiącego przez 8h linijki kodu, tylko szukają stanowisk władzy np. w charakterze zarządzania projektem lub teamem programistów.

  • meho 2023-03-20 17:38:16

   "zmorzyć" to może czytanie takich grafomańskich tekstów - a kampania może być co najwyżej "wzmożona", a luk się nie zatyka, luki się wypełnia - zatyka się dziurę, albo uszy. Płacą specjalist(om), zasada ekonom(ii). Borze wysoki, co linijka to błąd. Ja mam umysł ścisły i byłem słaby z polskiego - 4 dostałem dopiero na maturze - teraz byłbym chyba orłem. Weź ty się lepiej za czytanie książek zamiast doradzać w zatrudnianiu w IT!

 • WIECEJ KOBIET W KANALIZACJACH I WYSYPISKACH SMIECI 2023-03-13 13:48:38

  Zawsze artykuły o równouprawnieniu w fimach jest mowa o zawodach zwiazanych z władzą i pieniędzymi i dlaczego kobiet nie ma 50%. Jakoś nie widzę żeby Panie managerki walczyły o równouprawnienie w zawodach np kierowca śmieciarki, budowlaniec, górnik itd. Tylko wygodne posadki w ciepłych biurach się marzą Paniom managrekom od siedmiu boleści XD

 • Wujaszek Billy 2023-03-13 13:42:05

  Kobiety ktore narzekaja, ze nie moga programowac, wywodza sie z domow w ktorych nie bylo pralki. CHANGE MY MIND

 • Senior Backend Twerker 2023-03-13 00:58:41

  Ale to ty dzwonisz

 • KamilZ33 2023-03-13 00:34:34

  Artykuł pt. "Kobiety wielce pokrzywdzone". Daleko mi do bycia szowinistą, ale obecnie pracuje w firmie gdzie w moim dziale większość to kobiety. Jest to dział IT... I co? Bajzel, dramaty, wojny i wojenki, kopanie dołów, niemal drapanie się pazurami. Szukam innej pracy bo znieść się nie da i... Dostaje odmowy. Mam pewne przeczucie, że może to być z powodu tego, że pracodawcy cisną na tzw. gender equality - więc problemem nie jest to, że nie mam umiejętności, a to że nie jestem kobietą. W innym przypadku dostałbym zaproszenie na wstępna rozmowę, a z reguły mam odrzut. Każdy kij ma dwa końce: powinny liczyć się umiejętności, a nie to kto jest jakiej płci. Chciałbym mieć możliwość pracy na stanowisku typowo kobiecym gdybym tylko tego chciał i miał umiejętności. Więc przykro mi, ale ten artykuł jest szkodliwy dla całego rynku pracy w Polsce

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA