PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

„Syndrom oszusta”. To nie mężczyźni blokują awanse kobiet

- To w głowie i nastawieniu kobiet czai się niepewność, która utrudnia podjęcie decyzji o przyjęciu proponowanego awansu, nie mówiąc już o zawalczeniu o niego i wyjściu z inicjatywą - mówi Klara Banaszewska, dyrektor generalna Grayling Polska.

„Syndrom oszusta”. To nie mężczyźni blokują awanse kobiet
Klara Banaszewska, dyrektor generalna Grayling Polska (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
  • Jak wskazuje Klara Banaszewska, dyrektor generalna Grayling Poland, kobiety bardziej niż mężczyźni nastawione są na komunikację i budowanie dobrej atmosfery w zespole, a decyzje podejmują w sposób partycypacyjny.
  • Zazwyczaj prowadzą też bardziej otwartą komunikację, w rezultacie czego kultury organizacyjne, które budują, oparte są bardziej na współpracy niż rywalizacji.
  • Badania naukowe pokazują, że to kobiety częściej nie doceniają swoich kompetencji niż mężczyźni. Taka postawa została określona w psychologii jako „syndrom oszusta” (the imposter phenomenon).

********

Czy w świecie biznesu nastąpiły zmiany pod kątem postrzegania kobiet? Jak wygląda sytuacja w branży PR?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Klara Banaszewska, dyrektor generalna Grayling Polska: - Branża public relations to branża bardzo sfeminizowana, jednak na najwyższych stanowiskach kierowniczych w agencjach PR w dalszym ciągu zasiadają w większości mężczyźni. Spośród 10 największych agencji PR w Polsce, tylko w trzech prezesami są kobiety.

Podobne proporcje obserwujemy na świecie, gdzie tylko ok. 30 proc. agencji zarządzanych jest przez przedstawicielki płci pięknej. W ciągu ostatnich kilku lat widać pozytywny trend - zarówno w Polsce, jak i Europie. Kobiety w świecie biznesu, w tym również w branży PR, wciąż mają jednak przed sobą pełną wyzwań drogę. Wierzę jednak, że wszyscy dożyjemy momentu, w którym reprezentacja płci w zarządach będzie należycie odzwierciedlała strukturę całych organizacji.

Tylko połowa kobiet twierdzi, że szanse kobiet i mężczyzn na rozwój zawodowy są równe. Takie wnioski płyną z badania Hays Poland. Skąd bierze się takie przekonanie?

- To bardzo ciekawy i niezbyt optymistyczny wniosek z badania Hays. Szczególnie interesującym dla mnie elementem tego badania było jednak porównanie ambicji zawodowych Polek z kobietami z 23 pozostałych krajów, z którego wynika, że to w Polsce występuje największa różnica pomiędzy ambicjami zawodowymi kobiet i mężczyzn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: „Syndrom oszusta”. To nie mężczyźni blokują awanse kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • manager 2018-08-15 16:09:54

    to trump podwyzszyl nam ceny paliwa

  • turbo 2018-08-15 16:08:28

    ludzie. ogarnijcie sie. wszytkie ceny paliw poszly w gore bo sytuacja w zatoce perskiej czy wyjscie usa z porozumienia nuklearnego z iranem sa wina Donalda Trumpa i stojacych z nim zydow

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA