W tegorocznej edycji Światowego Barometru Korupcji Polska wypadła gorzej niż przed rokiem. W raporcie Transparency International zajęła 36. pozycję. Rok temu uplasowała się na 26. miejscu.
- Autor:KDS
- •23 lut 2018 10:12

- 23 lutego obchodzimy Dzień bez łapówki. Akcja utworzona przez stowarzyszenie Normalne Państwo ma za cel kreować pozytywne postawy obywateli i zwiększać ich świadomość na temat korupcji.
- Najnowszy raport Transparency International pokazał, że w 2017 problem korupcji był u nas większy, niż rok wcześniej.
- W zestawieniu za 2017 rok nasz kraj zajął 36. pozycję, zdobywając 60 punktów. W ubiegłym roku plasowała się jeszcze na 29. pozycji (62 punktów).
Ranking TI na podstawie ankiet eksperckich mierzy poziom postrzegania zjawiska korupcji w polityce i administracji. Skala badania wynosi od 0 (wysoki poziom) do 100 punktów (brak korupcji).
Jak wypadła Polska? W tym roku nasz kraj zdobył 60 punktów. Tym samym znalazł się na 36. miejscu. Oznacza to spadek o siedem oczek - przed rokiem byliśmy na 29. pozycji (62 punkty).
Autorzy projektu mocno skrytykowali Węgry, które również spadły w zestawieniu. Wskazali, że plasują się teraz na niższym poziomie niż Czarnogóra - kraj, który Komisja Europejska niedawno opisała jako element "przechwytywania państwa i korupcji na wszystkich szczeblach administracji", co jest jedną z głównych przeszkód w dążeniu do członkostwa w UE. Podkreślali, że rząd prowadzi działania utrudniające funkcjonowanie niezależnych stowarzyszeń czy organizacji i instytucji.

- Podobne działania rządu w Polsce mają obecnie miejsce i powinny być ostrzeżeniem dla Brukseli. UE musi uwzględnić te wyniki i zapewnić, że praworządność jest przestrzegana we wszystkich państwach członkowskich UE, a sądy są wolne i niezależne, zapewniając swobodę dziennikarzom i społeczeństwu obywatelskiemu - napisali o naszym kraju autorzy raportu.
W tegorocznej edycji zestawienia na czele rankingu uplasowały się takie kraje jak Nowa Zelandia (89 punktów), Dania (88), Finlandia, Norwegia i Szwajcaria (po 85). Natomiast na końcu znajdziemy Syrię (14), Sudan Południowy (12) oraz Somalię (9).


KOMENTARZE (1)