PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Świat uszyty pod mężczyzn. Stereotypy bywają kosztowne, łatwo to policzyć

Firmy z większą liczbą kobiet wśród wyższej kadry zarządzającej osiągają lepsze wyniki finansowe. Kobiety na stanowiskach to nie jest abstrakcyjny postulat feministek, a czysta ekonomia, czysty zysk. Mimo to, panie „na szczycie” nadal są rzadkością. Dlaczego tak się dzieje, skoro wiedza i doświadczenie nie mają płci?

Świat uszyty pod mężczyzn. Stereotypy bywają kosztowne, łatwo to policzyć
Różnorodność, nie tylko pod względem płci, ale także np. modeli kulturowych, kwalifikacji, mentalności, wieku i doświadczeń, przekłada się w zarządzaniu biznesem na wymierne korzyści dla firmy (fot. AdobeStock)
REKLAMA
 • Od kilkunastu lat firma doradcza McKinsey & Company bada, jaki wpływ na funkcjonowanie firm ma różnorodność - m.in. płci.
 • Ubiegłoroczna odsłona raportu pokazała to samo, co poprzednie: im większa liczba kobiet wśród wyższej kadry zarządzającej, tym lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstw. 
 • Joanna Burnos, założycielka Leaderis Institute, członkini The Alliance of Her Advisory Board nie ma wątpliwości: "Bardziej zróżnicowane organizacje to bardziej zrównoważony, lepszy świat" - przekonuje .

Rok temu, w kolejnej edycji wspomnianego badania McKinsey & Company, analizie poddano 200 największych spółek z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wykazała ona, że organizacje o wyższym stopniu równości płci mają a o 2  proc. wyższe szanse na osiągnięcie ponadprzeciętnych rezultatów. O jakich kwotach rozmawiamy?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaryzykujmy symulację. Zarząd KGHM Polska Miedź składa się z sześciu mężczyzn. W zeszłym roku aktywa netto miedziowego giganta osiągnęły rekordowy poziom 27,1 mld zł. Bazując na wyliczeniach McKinsey, można przyjąć, że gdyby KGHM miał bardziej różnorodny zarząd, zarobiłby nawet o ponad 7 miliardów więcej, czyli ponad 34 miliardy złotych...

Mimo że wyniki badań nie pozostawiają złudzeń, iż dla dobra i rozwoju firm przywództwo kobiet powinno być czymś naturalnym, wcale tak nie jest. Kobiety stanowią niewielką część zespołów zarządczych. Jaką dokładnie, od siedmiu lat sprawdza firma doradcza Deloitte, która pod lupę wzięła firmy w 72 krajach na świecie. 

Czytaj też: Kobiety wciąż są niedoceniane w pracy. "To największy problem biznesu"

Z najnowszej edycji raportu „Women in the boardroom: A global perspective” dowiemy się, że w 11,6 proc. spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych funkcję przewodniczącej rady nadzorczej pełnią kobiety. To całkiem przyzwoity wynik, bowiem na świecie odsetek ten wynosi jedynie 6,7 proc. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Świat uszyty pod mężczyzn. Stereotypy bywają kosztowne, łatwo to policzyć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • z grodu Kraka 2022-07-27 22:00:54

  Hehe dobre;)

 • Taki tam realista 2022-07-27 18:01:45

  Mercedesy też w Polsce nie miewały awarii, tylko Fiaty i Polonezy były awaryjne w dawnych czasach, dlatego, że ich było mało. Statystyka. Jestem za tym aby kobiety były menagerami, ale kadrę do zarządzania też niech mają damską i wtedy rozmawiajmy o wynikach.

 • gość 2022-07-27 16:09:14

  W swym rozpędzie feministki zapomniały, że nie mówią już o równouprawnieniu tylko o nadrównouprawnieniu. Gdyby ten artykuł napisał mężczyzna i odnosiłby się do mężczyzn, to ten dziennikarz zostałby chyba zlinczowany przez dzielne feministki. Natomiast taki skrajny feminizm, prezentowany w tym artykule, jest OK i tu się nikogo nie deprecjonuje, prawda? Dodam, a propos statystyk, że chyba tak jakoś od lat 70-tych lansowano tezę, jakoby kobiety powodowały mniej wypadków na drogach i były lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Nikt tylko się nie zająknął jaki procent wówczas stanowiły kobiety za kierownicą. Czasy się zmieniły, panie bardzo często siedzą za kierownicą, tylko o statystykach nic już nie słychać. Można natomiast usłyszeć o pijanej pani prawnik, co wjechała do przejścia dla pieszych lub pijanej matce co wioząc własne dzieci wjechała do rowu. I tak jak procent się zmienił tak i mit o lepszych kierowcach prysnął.

 • Piter 2022-07-27 11:19:33

  ale gniot... KGHM mógłby zarobić 7mld więcej .... Ziemianie kupiliby wszechświat ten już znany i ten obok, a także przynajmniej cztery światy równoległe - gdyby tylko Elon Musk, Bill Gates, Steve Jobs, Al Capone, Król Saudów, Ignacy Łukasiewicz, Albert Einstein, James Watt, Nikola Tesla, Sakichi Toyoda, Leonardo da Vinci, Mikołaj Kopernik, Leonardo Fibonacci i Brad Pitt byli kobietami. A sorry "Kopernik też była kobietą". Żenujący gniot..

 • gupi KaOwiec 2022-07-27 10:16:39

  Co za idiotyczny, ideologiczny tekst! Paniusiu dwojga nazwisk! Przeczytaj pierwsze zdanie swojego tekstu i głęboko się zastanów nad tym, co napisałaś (o ile twój zgenderowiały mózg jest w stanie to zrobić). UDOWODNIJ tę genderową tezę! UDOWODNIJ!!! Za piewrszej bolszewii każdy artykuł w prasie zaczynał się od tezy, że gospodarka planowa jest lepsza od kapitalizmu.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA