×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sukcesja z sukcesem zdarza się rzadko

Przekazanie prężnie działającej firmy w ręce sukcesorów, niezależnie, czy będą nimi własne dzieci, czy zewnętrzni menedżerowie, to bardzo trudne zadanie, obarczone dużym ryzykiem błędu. W polskiej rzeczywistości, kiedy zdecydowana większość firm ma wciąż mniej niż 30 lat, problem dopiero zaczyna być widoczny. Takie wnioski płyną z debaty „Sukcesja firm rodzinnych”, która odbyła się w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sukcesja z sukcesem zdarza się rzadko
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Uczestnicy dyskusji, omawiali sytuację polskich firm rodzinnych, ich strategie sukcesyjne i wynikające z nich ograniczenia prawne i obyczajowe. Nie zabrakło także analizy trudności, których napotykają właściciele przedsiębiorstw rodzinnych chcący podjąć właściwą decyzję dotyczącą dalszych losów firmy.

- Każdy właściciel firmy rodzinnej powinien odpowiedzieć na pięć ważnych, ale i trudnych pytań. Pierwsze: czy sprzedawać swój biznes, czy nie? Drugie: czy sukcesorami powinny być dzieci, czy raczej osoby z zewnątrz? Trzecie: które z dzieci? Bo jeśli nie zdefiniujemy lidera, nawet wśród własnych dzieci, organizacja wpadnie w kłopoty. Czwarte: kiedy powinna odbyć się sukcesja i jakie kompetencje muszą uzyskać sukcesorzy, aby stali się dojrzali do przejęcia władzy? I ostatnie, nie mniej ważne pytanie: w jaki sposób przy obowiązującym systemie spadkowym zabezpieczyć firmę przed rozdrobnieniem? Założyciel musi zbudować platformę, która uniemożliwi podział posiadanego majątku między spadkobierców - tylko wtedy będziemy mogli mówić o sukcesji, która zakończyła się sukcesem - wyjaśniał Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP SA.

Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP SA (fot. PTWP)
Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP SA (fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Sukcesja z sukcesem zdarza się rzadko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rej 2018-07-27 14:54:20

    Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że to tak złożony temat, ale widać po wypowiedziach, że polscy biznesmeni znają go i są przygotowani na prawidłowe przeprowadzenie sukcesji. Mam nadzieję, że polskie firmy będą dalej przekazywane dzieciom czy też polskim inwestorom, tak aby kapitał został w Polsce, budując tym samym silną gospodarkę.

  • kamel 2018-07-09 20:27:43

    To tylko pokazuje jak trudne jest przeprowadzenie udanej sukcesji. Najlepszym zabezpieczeniem stosowanym przez wielu znanych przedsiębiorców na świecie jest założenie fundacji rodzinnej.

  • Olga 2018-07-09 14:54:55

    Bardzo dobre podejście wiceprezesa LPP, trzeba o wszystkie szczegóły zadbać aby nie było potem problemów z sukcesją.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA