Sukcesja z sukcesem w firmach rodzinnych

Pierwsze pokolenie prywatnych właścicieli, którzy rozwinęli swe przedsiębiorstwa, zapewnili im stabilną pozycję rynkową i renomę, wchodzi w okres zmiany pokoleniowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sukcesja z sukcesem w firmach rodzinnych

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

8 kwi 2013 8:00


- Perspektywa prowadzenia przedsiębiorstwa przez przyszłe pokolenie, a także łączenie funkcji menedżerskich z rodzinnymi wymagają od zarządzających szczególnych umiejętności. Jedną z nich jest dobrze przeprowadzony proces sukcesji - podkreśla dr Adrianna Lewandowska, lider merytoryczny projektu „Kody wartości", kierownik Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Celem projektu jest opracowanie metodyki zarządzania zmianą sukcesyjną, która pozwoli sprawnie przeprowadzać sukcesje w małych i średnich przedsiębiorstwach, oraz stworzenie kompleksowych narzędzi HR przygotowujących firmy rodzinne do samodzielnego przejęcia przez sukcesję. W jego ramach powstał raport „Kody wartości. Diagnoza sytuacji sukcesyjnej w przedsiębiorstwach rodzinnych w Polsce"

Firmy rodzinne stanowią ponad 60 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Gwarantują blisko dwie trzecie wszystkich miejsc pracy. Zmiana pokoleniowa jest dla nich wyzwaniem.

Pierwsza fala

Autorzy raportu podkreślają, że głównym wyznacznikiem nadchodzącej fali sukcesji w firmach rodzinnych będzie to, że swemu następcy firmę przekaże właściciel. Zatem zmiany rozpoczną założyciele biznesów z końca lat 80., którzy jednocześnie bardzo często są właścicielami firm.

Ludzie ci w odpowiednim momencie umieli podjąć ryzyko. Włożyli energię, serce i majątek w tworzenie firmy. Jest ona częścią ich własnej tożsamości. - Wyzwala to często olbrzymie emocje u właściciela przekazującego zarządzanie firmą swojemu następcy - uważa dr Adrianna Lewandowska.

Z raportu wynika, że większość przedsiębiorstw rodzinnych jest na etapie planowania i wstępnych rozmów o sukcesji. 70 proc. właścicieli, którzy wzięli udział w badaniu przyznaje, że „rozważa, co dalej". 17 proc. z nich deklaruje, że proces sukcesyjny w ich firmach już trwa, a tylko 5 proc. ma go za sobą.

Sukcesja sukcesji nierówna

Sukcesja może przybierać różne formy. Do najważniejszych należą: przekazanie władzy; przekazanie władzy i majątku; przekazanie władzy, któremu towarzyszy zapis w testamencie; jednoczesne przekazanie władzy i majątku oraz sprzedaż przedsiębiorstwa.

Polscy założyciele firm rodzinnych najczęściej opowiadają się za sukcesją w formie przekazania następcy tylko władzy (35 proc.) oraz władzy i własności (35 proc.). Na chęć pełnej sukcesji, czyli jednoczesne przekazanie majątku, wskazało zaledwie 15 proc. właścicieli.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.