PARTNER PORTALU partner portalu

Sukcesja: Odziedziczyłeś biznes? Może cię to sporo kosztować

Spadkobiercy przedsiębiorców muszą liczyć się z tym, że przejęcie działalności może ich sporo kosztować. To za sprawą ustawy o zarządzie sukcesyjnym, która nakłada na nich obowiązek opłacenia VAT-u od wszystkich odziedziczonych środków trwałych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sukcesja: Odziedziczyłeś biznes? Może cię to sporo kosztować

Środki trwałe to takie elementy, jak nieruchomości, maszyny czy samochody. Wszystko należy opodatkować, niezależnie od tego, czy spadkobierca będzie kontynuował działalność, czy też nie. Prawo.pl dotarło do jednej z pierwszych interpretacji podatkowych dotyczącej sukcesji. Wystąpiła o nią córka, która chciała kontynuować działalność po zmarłej matce. Zdaniem fiskusa powinna ona sporządzić remanent, a co za tym idzie - wszystkie uwzględnione w nim środki trwałe są opodatkowane.

Według ekspertów taka interpretacja oznacza wprowadzenie tylnymi drzwiami opodatkowania od dziedziczenia firmy w wysokości do 23 proc. Ta sytuacja ma miejsce tylko wtedy, kiedy dojdzie do zakończenia zarządu sukcesyjnego lub wygaśnięcia uprawnienia do jego powołania. Wówczas dochodzi praktycznie do likwidacji przedsiębiorstwa. Adam Bartosiewicz, radca prawny, wspólnik w kancelarii EOL, w rozmowie z portalem Prawo.pl podaje sposób na uniknięcie opodatkowania.

Jego zdaniem w czasie zarządu sukcesyjnego należy przenieść na nowego przedsiębiorcę (np. spadkobiercę) całość albo część przedsiębiorstwa. Wówczas taka czynność z uwagi na swój przedmiot (art. 6 pkt. 1 ustawy VAT) nie podlega w ogóle VAT. Eksperci podkreślają jednak, że w przypadkach kontynuowania działalności spadkobierca nie powinien być obciążony obowiązkiem rozliczenia się z fiskusem. W tym przypadku konieczna jest zmiana art. 97 ordynacji i rozszerzenie sukcesji podatkowej na kontynuację prowadzenia przedsiębiorstwa przez spadkobierców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.