×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sukces według Polaków. Są ważniejsze rzeczy niż dobra praca i wysokie zarobki

  • KDS
  • 31 mar 2022 20:00

Kwestie zawodowe nie są dla nas najistotniejsze, jeśli mówimy o sukcesie w życiu. Dużo ważniejsze niż dobra i stabilna praca oraz wysokie zarobki jest zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia, możliwość spełniania marzeń oraz posiadanie rodziny.

Sukces według Polaków. Są ważniejsze rzeczy niż dobra praca i wysokie zarobki
Kwestie zawodowe nie są najważniejsze do osiągnięcia sukcesu w życiu (fot. Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Jak Polacy postrzegają sukces?”. 
  • Wzięło w nim udział ponad 1400 osób, które podzieliły się swoimi opiniami na temat tego, co uznają za sukces, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
  • Trzy najważniejsze wyznaczniki sukcesu to zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia (53 proc.), możliwość spełniania marzeń (49 proc.) oraz posiadanie rodziny (42 proc.). Jedynie 15 proc. (8. miejsce w ogólnym zestawieniu) Polaków uznało wysokie zarobki za symbol sukcesu.

Autorzy badania zapytali uczestników o to, czym dla nich jest sukces - zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Okazuje się, że dla ponad połowy (53 proc.) badanych najważniejsza jest satysfakcja z codziennego życia. Niewiele mniej (49 proc.) wybrało możliwość spełniania marzeń, a 42 proc. wskazało na posiadanie rodziny. Dalej 40 proc.  badanych wskazało na posiadanie celu w życiu.

Czytaj więcej: Paliwowe L4 na topie. Lepiej dostać 80 proc. pensji niż dojeżdżać do pracy

Dopiero na piątej pozycji znalazły się kwestie zawodowe, na które wskazało jednak dużo mniej badanych. 23 proc. ankietowanych postawiło na stabilne zatrudnienie, 21 proc. na posiadanie mieszkania lub domu, 18 proc. na bycie ekspertem w dowolnej dziedzinie, 15 proc. wskazało na wysokie zarobki, 11 proc. na ukończenie studiów i społecznie użyteczną pracę, 7 proc. na sławę, a najmniej (6 proc.) – na prestiż i uznanie (uczestnicy wybierali po trzy możliwe odpowiedzi - przyp. red.).

- Sukces to bardzo szerokie, abstrakcyjne i subiektywne pojęcie. Dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Uważam jednak, że warto przyglądać się, co różne osoby uznają za warunek do odniesienia sukcesu w życiu. Nie bez powodu sieć i media społecznościowe zalane są artykułami o nawykach ludzi sukcesu i często skupiają się na miliarderach oraz uprzywilejowanym 1 proc. populacji. Dla większości ludzi ten styl życia jest jednak trudno osiągalny, a poza tym niekoniecznie stanowi drogę do szczęścia, spełnienia i satysfakcji - komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sukces według Polaków. Są ważniejsze rzeczy niż dobra praca i wysokie zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Arek 2022-04-01 15:47:43

    A co mieli powiedzieć

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA