Sukces firmy zależy od pracowników? W dużej mierze tak

• Na sukces w biznesie składa się wiele elementów.
• Wśród nich są innowacyjność, kompetencje, orientacja rynkowa, ponadprzeciętne zdolności przywódcze kierownictwa i wreszcie wizja rozwoju marki.
• Ważną częścią tej układanki pozostaje czynnik ludzki.
• Często bywa tak, że osoby, które decydują się wspólnie założyć firmę, wcześniej pracują ze sobą od lat i mogą korzystać ze swojej wiedzy na wielu płaszczyznach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sukces firmy zależy od pracowników? W dużej mierze tak

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

11 lip 2016 13:19


Zakończyć rok z milionami przychodu, z pustej spółki stworzyć prężnie działającą firmę i kompleksowo obsługiwać klientów w swojej branży – to wyniki często nieosiągalne dla przedsiębiorstw działających od wielu lat. Niektóre start-upy pokazują jednak, że z połączenia ciężkiej pracy specjalistów można wiele osiągnąć.

Komponenty sukcesu

Osoby prowadzące własną firmę powinny pamiętać, że na pomyślność biznesu składa się wiele elementów. Wśród nich są innowacyjność, kompetencje, orientacja rynkowa, ponadprzeciętne zdolności przywódcze kierownictwa i wreszcie wizja rozwoju marki. Nie mniej ważną częścią tej układanki pozostaje czynnik ludzki. Często bywa tak, że osoby, które decydują się wspólnie założyć firmę, wcześniej pracują ze sobą od lat i mogą korzystać ze swojej wiedzy na wielu płaszczyznach.

Czytaj też: Jak odnieść sukces? Rady dla start-upowców na start

Tak było w przypadku białostockiej spółki TenderHut, której założyciele zrezygnowali z korporacyjnych stanowisk w firmie IT i połączyli swoje siły z prawniczką, specjalistką od przetargów publicznych.

Spółka zakończyła miniony rok z prawie 8 mln zł netto przychodu skonsolidowanego w ramach grupy i została uwzględniona w raporcie Computerworld TOP 200 obejmującym największe firmy informatyczne w Polsce. Takie osiągnięcie pokazuje innym przedsiębiorcom, że w Polsce można odnosić sukcesy jeśli połączy się wiedzę i zaangażowanie.

Czytaj też: Nawet najbogatsze CV i rekomendacja wielu osób, nie gwarantują sukcesu

Na początku działalności najważniejsza była wiedza z zakresu zarządzania sprzedażą i realizacją projektów IT dla dużych i wymagających korporacji. Pomocne okazały się również relacje, jakie właściciele spółki nawiązali w poprzedniej pracy i środowisku międzynarodowym.

– Ale trzeba przyznać, że sukces odnieśliśmy głównie dzięki zaangażowaniu i głowie otwartej na nowe pomysły finansowane z usług, na których się znaliśmy. Oczywiście ważne jest też żeby w firmie były obsadzone trzy główne funkcje: sprzedawcy, techniczna i operacyjna. Bez tego nie ma szans na stabilny wzrost – mówi Robert Strzelecki, wiceprezes TenderHut.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.