PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Stres zabójczy dla efektywności pracowników. Jak z nim walczyć?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 paź 2020 13:12

Dobrym początkiem budowania odporności psychicznej pracowników może być rezyliencja, czyli umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się przeciwnościami losu, powstającymi konfliktami, wzmożonym stresem. Ale co najważniejsze, pozwala ona na powrócenie do stanu równowagi psychicznej po okresie wzmożonego stresu – mówi Katarzyna Richter, specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej, założycielka firmy szkoleniowo-doradczej Deal with Culture, która wskazuje na negatywne konsekwencje stresu w pracy.

Stres zabójczy dla efektywności pracowników. Jak z nim walczyć?
Świadomy lider wie, jak ważne jest dbanie o wellbeing (dobrostan) i wspieranie pracowników zmagających się z nadmiernym stresem w miejscu pracy. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z raportu HRK "Stres w pracy", 31 proc. pracowników odczuwa go kilka razy w tygodniu, a 14 proc. nawet kilka razy w ciągu dnia.
  • To dość znacząco przekłada się na ich jakość pracy.
  • Sukces zaczyna się od głowy. Chcąc mieć zgrany, sprawnie działający zespół i dobrze prosperującą firmę warto zadbać o kondycję psychiczną pracowników i zarządu - podkreśla Katarzyna Richter, specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej, założycielka firmy szkoleniowo-doradczej Deal with Culture. 

Nie tylko dane HRK wskazują, że stres jest stałym towarzyszem w naszym życiu zawodowym. Raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" wydany przez Koalicję Bezpieczni w Pracy wskazuje, że dla 80 proc. pracujących Polaków, stres w pracy nie jest niczym nadzwyczajnym. Czują go codziennie. Także raport „The Workforce View in Europe 2019” podaje, że Polacy stanowią grupę jednych z najbardziej zestresowanych pracowników w Unii Europejskiej.

Jego konsekwencje nie przynoszą nic dobrego firmom. Raport Koalicji podaje, że ponad jedną trzecią zatrudnionych stres zniechęca do działania. Sześciu na dziesięciu pracujących Polaków twierdzi, że doświadczyło nieodpowiedniego traktowania przez przełożonego, a ponad połowa przemocy słownej. Prawie co drugi skarży się na wykluczenie ze strony współpracowników.

Oznacza to, że pracujemy dużo, ale bywa, że nieefektywnie. Jest to spowodowane często odczuwaniem zbyt wysokiego poziomu stresu, który negatywnie wpływa na naszą koncentrację, wydajność podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a co za tym idzie – na jakość podejmowanych decyzji. Przenosimy związane z pracą emocje i myśli do domu, przez co nie mamy chwili wytchnienia i relaksu, co prowadzi do chronicznego stresu, zmęczenia organizmu, a tym samym gorszych wyników w pracy.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stres zabójczy dla efektywności pracowników. Jak z nim walczyć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA