PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stres wyjątkowo groźny. Zmniejsza wydajność, prowadzi do wypadków

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 7 paź 2019 7:37

Ponad 80 proc. Polaków odczuwa codziennie stres w pracy. To nic dobrego, bo nadmierne napięcie nie tylko obniża wydajność pracowników, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.

Stres wyjątkowo groźny. Zmniejsza wydajność, prowadzi do wypadków
42 proc. badanych twierdzi, że w ich pracy zdarzył się wypadek spowodowany czynnikami psychospołecznymi. Fot. shutterstock
REKLAMA

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" opisała wyniki raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" wydanego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy. Dowiemy się z niego, że dla 80 proc. pracujących Polaków, stres w pracy nie jest niczym nadzwyczajnym. Czują go codziennie. 

Jak wynika z raportu, ponad jedną trzecią zatrudnionych stres zniechęca do działania. Na tym nie koniec, bo sześciu na dziesięciu pracujących Polaków twierdzi, że doświadczyło nieodpowiedniego traktowania przez przełożonego, a ponad połowa przemocy słownej. Prawie co drugi skarży się na wykluczenie ze strony współpracowników

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To nie wpływa dobrze nie tylko na wydajność, ale również na bezpieczeństwo. Jak wskazuje "Rz", aż 42 proc. badanych twierdzi, że w ich pracy zdarzył się wypadek spowodowany czynnikami psychospołecznymi, w tym stresem związanym często z nadmiarem obowiązków.

- Przełożeni powinni zwracać szczególną uwagę na objawy typu: chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i spróbować ustalić ich źródło - w rozmowie z dziennikiem wskazuje Paweł Pawlik, kierownik działu BHP w DHL Parcel, który potwierdza, że już sam stres może przyczyniać się do wzrostu liczby wypadków lub mieć realny wpływ na ich przebieg; potęguje bowiem rozkojarzenie i wydłuża czas reakcji.

Z badania wynika, że pracodawcy w tej kwestii mają sporo do nadrobienia. Bo jedynie 40 proc. pracodawców lub bezpośrednich przełożonych podejmuje w rozmowie z pracownikami tematykę zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy.

Badanie w lipcu i sierpniu tego roku objęło ponad 1500 pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych w całej Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stres wyjątkowo groźny. Zmniejsza wydajność, prowadzi do wypadków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA