PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stres w pracy: Polscy pracownicy liderami

  • Justyna Koc
    jk
  • 14 mar 2017 11:35

Jak wynika z badania ADP „The Workforce View in Europe 2017”, kobiety częściej doświadczają silnego stresu niż mężczyźni – jedna piąta z nich twierdzi, że jest to zjawisko codzienne.

Stres w pracy: Polscy pracownicy liderami
Jak wskazują wyniki badania ADP, niepokojąco wysoki odsetek Europejczyków (16 proc.) codziennie odczuwa stres związany z pracą. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Wiek postrzegany jest przez Europejczyków jako najważniejszy czynnik hamujący rozwój kariery zawodowej – zadeklarowało tak 19 proc. respondentów badania ADP.

• Co interesujące, 7 proc. Europejczyków nie jest w ogóle zainteresowanych awansem zawodowym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• 16 proc. Europejczyków codziennie doświadcza stresu w pracy – niechlubnej klasyfikacji przewodzą polscy pracownicy, wśród których wskaźnik ten osiąga poziom aż 22 proc.

• Problem stresu w miejscu pracy w najmniejszym stopniu dotyczy pracowników sektorów IT i telekomunikacji.

Wiek jest postrzegany przez europejskich pracowników jako największa przeszkoda w rozwoju kariery zawodowej – wynika z najnowszego raportu ADP „The Workforce View in Europe 2017”. Wśród czynników hamujących rozwój kariery, Europejczycy wskazali również faworyzowanie wybranych podwładnych przez kierownictwo (7 proc.), brak możliwości awansu u aktualnego pracodawcy (7 proc.), niewystarczające kwalifikacje (5 proc.) oraz obowiązki rodzinne (5 proc.).

Wiek jako przeszkodę w rozwoju kariery najczęściej wskazywali Holendrzy (24 proc.), Szwajcarzy (21 proc.) oraz Brytyjczycy (20 proc.). Znaczenie tego czynnika rosło w starszych grupach wiekowych i osiągnęło poziom 27 proc. w przedziale wiekowym 45-54 i aż 46 proc. w grupie pracowników 55+.

Takie rezultaty nie stanowią zaskoczenia, ponieważ ze względu na znaczne starzenie się społeczeństw, już wkrótce po raz pierwszy w dziejach pracować będzie obok siebie aż pięć pokoleń pracowników. Postęp technologiczny i coraz większe różnice wiekowe w obrębie aktywnej zawodowo populacji stwarzają zagrożenie wyobcowania wśród starszych pracowników, którzy mogą nie nadążać za młodym, biegle posługującym się technologiami pokoleniem.

Stres zniechęca do rozwoju?

Co bardzo interesujące, aż 7 proc. Europejczyków nie jest w ogóle zainteresowanych awansem zawodowym. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii i Niemczech (13 proc.). Taki stan rzeczy może wynikać z poziomu stresu odczuwanego w miejscu pracy i niechęci do zwiększenia wymiaru pracy, zaangażowania lub zakresu obowiązków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stres w pracy: Polscy pracownicy liderami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pracownica 2017-03-28 13:05:33

    Coś w tym jest.. Wiecznie czegoś chcą w pracy, wypłata raczej skromna i zaczyna człowiek fixować. U mnie w pracy taka koleżanka nie radziła sobie ze stresem. Początkowo łykała tabletki, ale okazało się, że jej wątroba źle na nie reaguje. I zapisała się na to, by stworzyć swoją muzykę serca soundofsoul. To nie inwazyjna metoda także nie zagraża zdrowiu. Teraz dziewczyna zmieniła prace, lepiej zarabia i problem ze stresem ma za sobą.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA