Zarządzenie dotyczące możliwości noszenia przez Straż Marszałkowską naładowanej broni palnej w szczególnie uzasadnionych przypadkach, jest konsekwencją dołączenia Straży do grona formacji mundurowych - powiedział dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

- Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" podała, że zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego Straż Marszałkowska będzie mogła w szczególnie uzasadnionych przypadkach nosić naładowaną broń palną.
- Grzegrzółka poinformował, że zarządzenie marszałka Sejmu zostało wydane 22 maja.
- Chodzi o zarządzenie dotyczące "norm wyposażenia i uzbrojenia, warunków dostępu do wyposażenia i uzbrojenia, jego przyznawania i użytkowania".
- Według dyrektora CIS zarządzenie nie zostało opublikowane w Monitorze Polskim, bo "ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych nie przewiduje takiej procedury".
"Wydanie wspomnianego zarządzenia jest konsekwencją dołączenia Straży Marszałkowskiej do grona formacji mundurowych - analogiczne rozwiązania są także stosowane w przepisach dotyczących innych służb" - powiedział Grzegrzółka.
"Warto zauważyć, że także przed wejściem w życie ustawy o SM, formacja ta dysponowała różnymi rodzajami uzbrojenia. Oznacza to, że opisywana zmiana dotyczy raczej nowych podstaw prawnych i spraw formalnych, a nie rzeczywistego potencjału w tym zakresie" - dodał dyrektor CIS.
Grzegrzółka podkreślił, że załącznik do zarządzenia, w którym wymienione są poszczególne rodzaje uzbrojenia jest "rutynowym zabiegiem legislacyjnym".
"Podkreślamy, że są one (rodzaje uzbrojenia - red.) przeznaczone do wykorzystywania w sytuacjach zupełnie wyjątkowych, skrajnych, wykraczających poza rutynowe, codzienne zadania Straży Marszałkowskiej" - zaznaczył dyrektor CIS.
Dodał przy tym, że "wszyscy strażnicy posługujący się bronią palną są w tym zakresie odpowiednio przeszkoleni i mają stosowne zezwolenia".
Zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu, przekazanym przez CIS, przed wydaniem broni palnej komisja złożona z funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, posiadających uprawnienia instruktora strzelectwa sprawdza wiedzę funkcjonariusza dot. m.in. budowy i działania broni palnej, zasad i praw jej użycia, warunków noszenia i przechowywania, bezpiecznego obchodzenia się z nią i postępowania w wypadku użycia lub jej utraty.

KOMENTARZE (0)