PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Storytelling w motywowaniu? Menedżerowie muszą do niego dojrzeć

Storytelling jest narzędziem do budowania autorytetu i jest przydatny w sytuacji, gdy menedżer chce do czegoś przekonać pracowników. Kto zatem powinien sięgać po to narzędzie?

Storytelling w motywowaniu? Menedżerowie muszą do niego dojrzeć
Nie każdy menedżer sięga i powinien sięgać po storytelling (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • By zmienić zachowanie pracowników, potrzebna jest formalna władza - tutaj wystarczy menedżerowi system kar i nagród.
  • Jeśli natomiast menedżer chce osiągnąć coś więcej, np. sprawić, by zespół uwierzył w to, co robi, to storytelling jest dużo bardziej opłacalny.
  • Istotny jest również sposób opowiadania danej historii.

Storytelling to tworzenie emocjonalnej opowieści, która ma przekonać odbiorcę do pomysłów i produktów firmy, budowania relacji czy też ma przybliżyć strategię spółki. W marketingu i reklamie jest nieocenionym narzędziem. Coraz większą popularność zyskuje także w oczach specjalistów ds. employer brandingu i rekruterów. Przykładowo HR-owcy coraz częściej sięgają i będą sięgać po storytelling podczas rekrutacji (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Rekrutacja to jednak nie jedyny obszar w HR, gdzie stosowany jest storytelling. Biznes sięga po niego także w celu angażowania i motywowania pracowników. Dzięki umiejętnie opowiedzianej historii menedżerowie mogą inspirować pracowników.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak jednak zaznacza Paweł Tkaczyk, prezes firmy Midea, storytelling sam w sobie nie motywuje. Jeśli menedżer uważa, że opowie pracownikowi historię, a następnie dana osoba rzuci się w wir pracy, to jest w błędzie.

- Storytelling jest częścią narzędzi menedżerskich i sprawdza się tylko wtedy, gdy jest elementem większej macierzy kulturotwórczej – wyjaśnia Tkaczyk.

Przykłady z życia wzięte

Colleen Barrett, emerytowana szefowa linii lotniczych Southwest Airlines, wprowadziła w spółce zarządzanie przez kulturę. Ustaliła jedną, ważną zasadę: „Baw się dobrze, nie traktuj siebie zbyt poważnie, ciesz się pracą”.

Warto podkreślić, że firma powstała w latach 70. na fali deregulacji linii lotniczych. Jako pierwsza przewoziła dużą liczbę osób, tym samym drastycznie obniżając cenę biletów.

- Ludzie bali się latać, zatem zasada Barrett miała sprawić, że będą dobrze się bawić na pokładzie samolotów. Właśnie dlatego szefowa pozwoliła stewardesom na odejście od formalnych formułek. Oczywiście załoga samolotu musiała pouczyć o bezpieczeństwie, ale mogła zrobić to własnymi słowami. Do dziś wspomina się, jak stewardesy z przymrużeniem oka opowiadały, że w przypadku lądowania awaryjnego pasażerowie dostaną drinki i ręczniki – mówi Paweł Tkaczyk.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Storytelling w motywowaniu? Menedżerowie muszą do niego dojrzeć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mar 2019-07-29 15:07:48

    Zgadzam się z przedmówcą. W Polsce praktykuje się lokalna odmianę storytelling - ściemnianie.

  • IMHO 2019-07-26 22:32:19

    W Polsce to tylko bullshit talk.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA