PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stopa bezrobocia do końca roku utrzyma się w granicach 5,2-5,4 proc - przewiduje MRPiPS

  • Autor: pap/pt
  • 4 wrz 2019 11:10

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w Polsce do końca roku utrzyma się na poziomie 5,2-5,4 proc. - powiedziała podczas panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy szefowa resortu Bożena Borys-Szopa.

Stopa bezrobocia do końca roku utrzyma się w granicach 5,2-5,4 proc - przewiduje MRPiPS
fot. Shutterstock
REKLAMA
  • Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister wzięła udział w panelu poświęconym m.in. kwestii powrotów do Polski emigrantów.
  • Zwróciła uwagę, że ważne jest, aby zachęcić Polaków do powrotu do kraju. Jednocześnie wskazała, że jedną z przyczyn emigracji było wysokie bezrobocie w kraju.
  • Poinformowała przy tym, że z roku na rok wskaźnik bezrobocia maleje.

"Bezrobocie jest już w tej chwili w granicach chyba takich absolutnych i nie spodziewamy się większej rewolucji w zakresie bezrobocia. Sądzimy, że do końca roku to bezrobocie utrzyma się na poziomie 5,2-5,4 proc." - powiedziała minister.

Wyraziła nadzieję, że każdy powracający Polak znajdzie w kraju pracę. Oceniła, że elementem, będącym argumentem za pozostaniem w Polsce, ale także za powrotem, może być realizowana przez rząd polityka prorodzinna, np. program 500 plus, czy program "Dobry Start", ale także rosnące minimalne wynagrodzenie za pracę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Mamy pierwsze sygnały świadczące o tym, że część młodych rodzin postanawia wracać do kraju" - powiedziała.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził z kolei, że na emigrację, która na masową skalę rozpoczęła się po wejściu Polski do UE, patrzy jak na rodzaj kataklizmu narodowego. "Choć samo wejście Polski do Unii otworzyło ogromne perspektywy, które generalnie jako społeczeństwo i państwo dobrze wykorzystujemy" - zastrzegł.

Według niego, największa barierą dla powrotu Polaków z emigracji są zarobki. "Jesteśmy jednak ciągle społeczeństwem ludzi mało zarabiających" - powiedział. Wyjaśnił, że wynika z to z przyjętego po 1989 r. modelu rozwoju gospodarki, której konkurencyjność opierała się na niskich kosztach. "Powinniśmy robić wszystko, żeby zmienić ten model" - zaznaczył.

Podkreślił, że ideą Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju nie jest "tania siła robocza, tylko wykwalifikowana siła robocza".

Jego zdaniem, druga poważną barierą, z którą przez ostatnie cztery lata poradzono sobie gorzej niż z pierwszą, to jakość usług publicznych - "czyli funkcjonowanie żłobków, przedszkoli, szkół, uczelni, wszelkich instytucji publicznych". Gowin dodał, że poprawa w tym obszarze powinna być zadaniem na następna kadencję.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stopa bezrobocia do końca roku utrzyma się w granicach 5,2-5,4 proc - przewiduje MRPiPS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA