Stoczniowcy pozwali polski rząd o 70 mln zł

Ponad 1,4 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding domaga się od Skarbu Państwa zapłaty za akcje, których wartość spadła po ogłoszeniu upadłości zakładu. We wtorek szczeciński sąd postanowił, że rozpozna wniosek grupowy w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stoczniowcy pozwali polski rząd o 70 mln zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 lip 2013 21:47


Wartość roszczenia przekracza 73 mln zł. Stocznia Szczecińska Porta Holding w październiku 2001 r. utraciła płynność finansową, a w marcu 2002 r. wstrzymała produkcję. W lipcu 2002 r. sąd ogłosił upadłość Porty Holding.

Sąd, podejmując we wtorek decyzję o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, odrzucił jednocześnie pozew pełnomocnika Skarbu Państwa, który zakwestionował taką możliwość.

Jak mówił sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie Wojciech Machnicki, spełnione zostały wszystkie przesłanki, które pozwalają na rozpatrzenie sprawy w postępowaniu grupowym; dochodzone roszczenia mają charakter pieniężny i są dochodzone przez więcej niż 10 osób, a także są oparte na takiej samej podstawie, czyli działań Skarbu Państwa wobec Porty Holding - dodał.

Krzysztof Piotrowski, b. prezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding i reprezentant akcjonariuszy, złożył w lipcu ub.r. pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa. Piotrowski mówił dziennikarzom we wtorek w przerwie posiedzenia, że akcje holdingu są bezwartościowe przez działalność państwa.

Pełnomocnik akcjonariuszy Barbara Domańska powiedziała, że "funkcjonariusze reprezentujący Skarb Państwa" z powodu dobrej kondycji finansowej spółki "podjęli działania zmierzające do przejęcia kontroli nad nią, poprzez próbę przejęcia akcji. Kiedy to się nie powiodło, doprowadzono do ogłoszenia jej upadłości likwidacyjnej". Jak dodała, Skarb Państwa miał wtedy w spółce mniejszościowy pakiet akcji, blisko 13-proc.

Domańska tłumaczyła, że upadłość likwidacyjna skutkuje tym, że akcje spółki stają się bezwartościowe. "Ci ludzie zostali pozbawieni swojego majątku" - mówiła.

Akcje Porty Holding przed upadłością były wycenione na ponad 21 zł. Wcześniej, kiedy Skarb Państwa próbował przejąć akcje, ich cena wynosiła 194 zł - powiedziała Domańska.

Porta Holding nadal funkcjonuje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z najnowszego wypisu z KRS wynika, że wysokość kapitału zakładowego spółki to 87,5 mln zł; liczba akcji wszystkich emisji wynosi 12,5 mln, a wartość nominalna jednej akcji to 7 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.