×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Solidarność: Długie staże powinny być płatne

  • Autor: PAP/JS
  • 9 maj 2017 21:28

Krótkie staże zawodowe mogłyby być bezpłatne, dłuższe powinny być płatne - powiedziała prawniczka Barbara Surdykowska z NSZZ Solidarność.

Solidarność: Długie staże powinny być płatne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Według Piotra Szukalskiego z instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego polskie szkolnictwo "bardzo słabo" przygotowuje do wykonywania jakiegokolwiek zawodu. W związku z tym staże czy praktyki są sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego.

• Wiceprezes Bussines Center Club Zbigniew Żurek powiedział, że to często od stażysty, praktykanta zależy, co on "weźmie od firmy, w które się znalazł".

Surdykowska podkreśliła, że wysokość wynagrodzenia powinna być powiązana z długością stażu. "Krótkie mogłyby być stażami bezpłatnymi, ale trzeba by wyraźnie postawić granicę, że jeśli taki staż przekracza okres miesiąca winien być stażem odpłatnym. Generalnie nie uważamy, że sam fakt, że wraz ze stażem nabywa się pewne kwalifikacje, poszerza swoje umiejętności, jest argumentem na rzecz tego, że pracodawca może korzystać z tej pracy bez wynagrodzenia" - powiedziała.

"W bardzo wielu wypadkach praca wykonywana przez stażystę nie musi być pracą, której efektywność jest bardzo wysoka, której wartość jest dodatnia dla firmy, ale nie zmienia to faktu, że w danym zakładzie pracy tego typu rzeczy jak robienie np. ksero, przekazywanie dokumentów itp. też ktoś musi wykonywać i normalnie za tego typu czynności powinno się płacić" - dodała.

Według Surdykowskiej należy dążyć do ograniczenia sytuacji, w której młodzi ludzie bezpłatnie wykonują działania, które nie mają efektów edukacyjnych - robią rzeczy takie jak kserowanie dokumentów, przenoszenie ich z pokoju do pokoju. "Przyzwolenie na tego typu staże jest przyzwoleniem na pracę bezpłatną i na to państwo nie powinno zezwalać" - powiedziała.

Według Piotra Szukalskiego z instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego polskie szkolnictwo "bardzo słabo" przygotowuje do wykonywania jakiegokolwiek zawodu. W związku z tym staże czy praktyki są sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego.

"Tak naprawdę w większości zawodów potrzebny jest taki etap wchodzenia na rynek pracy. Staże i praktyki służą takiemu przejściu z etapu edukacji do rynku pracy i uzupełnienia tych niedostatków, które wynikają z systemu edukacyjnego" - powiedział Szukalski.

Jak wyjaśnił, staż przygotowuje do wykonywania konkretnych obowiązków związanych z określonym stanowiskiem pracy, zaś praktyki zazwyczaj nie są związane z przygotowaniem do wykonywania konkretnych czynności, mają one zdecydowanie bardziej elastyczny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność: Długie staże powinny być płatne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA