PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Starzenie się społeczeństwa to nie tylko brak pracowników. Przed pracodawcami nowe wyzwanie

Pełnienie ról opiekuńczych jest wśród pracowników zjawiskiem masowym. W najbliższych latach szczególnie istotna stanie się kwestia opieki nad dorosłymi osobami zależnymi. Czy firmy są gotowe na wsparcie pracowników w ich obowiązkach opiekuńczych?

Starzenie się społeczeństwa to nie tylko brak pracowników. Przed pracodawcami nowe wyzwanie
Coraz więcej pracownic i pracowników będzie łączyło pracę z opieką nad osobami starszymi (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią w Polsce około 25 proc. ogółu mieszkańców, do 2030 roku takich osób będzie 10,8 mln. Tymczasem aż 30 proc. badanych nie wie, czy ich koledzy lub koleżanki opiekują się kimś dorosłym - wynika z raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu "Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce".
  • Liczba osób dorosłych wymagających opieki będzie rosła, a co za tym idzie coraz więcej pracownic i pracowników będzie łączyło swoją pracę z opieką nad takimi osobami - pokazuje badanie.
  • W najbliższych latach szczególnie ważne będzie wsparcie pracowników w pełnieniu ról opiekuńczych nad osobami dorosłymi - rodzicami czy dziadkami pracowników. Wynika to z prognoz demograficznych dla Polski.

Łączenie pracy z obowiązkami opiekuńczymi jest wśród polskich pracownic i pracowników zjawiskiem powszechnym. Dotyczy co trzeciego gospodarstwa domowego w Polsce. Ponad 6,2 mln pracowników i pracownic w Polsce, czyli połowa zatrudnionych na umowę o pracę, pełni role opiekuńcze, zajmując się dziećmi i/lub rodzicami. - wynika z raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu “Praca zawodowa a pełnienie ról opiekuńczych przez kobiety i mężczyzn w Polsce”.

Konieczne jest więc wdrażanie przez pracodawcę działań wspierających te osoby w łączeniu takich ról. Wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom może zapobiec wycofywaniu się z rynku pracy osób wartościowych dla pracodawców, w szczególności kobiet, których te obowiązki dotyczą w największym stopniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W najbliższych latach szczególnie ważne będzie wsparcie pracowników w pełnieniu ról opiekuńczych nad osobami dorosłymi - rodzicami czy dziadkami pracowników. Wynika to z prognoz demograficznych dla Polski. Osoby w wieku 60 lat i więcej stanowią w Polsce około 25 proc. ogółu mieszkańców, do 2030 roku takich osób będzie 10,8 mln. Tymczasem aż 30 proc. badanych nie wie, czy ich koledzy lub koleżanki opiekują się kimś dorosłym - czytamy w badaniu.

Pracodawcy muszą udostępnić miejsca opieki zarówno dla dzieci jak i dorosłych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Starzenie się społeczeństwa to nie tylko brak pracowników. Przed pracodawcami nowe wyzwanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA