Startowali od zera, teraz są liderami polskiego biznesu

• Statystyczny polski lider biznesowy ma 58 lat.
• Zaczynał od pracy na etacie.
• Własną działalność gospodarczą rozpoczynał będąc 32-latkiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Startowali od zera, teraz są liderami polskiego biznesu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 kwi 2016 10:48


Takie wnioski wynikają z raportu firmy doradczej Grant Thornton i banku HSBC.

Autorzy raportu pt. "Portret lidera polskiego biznesu" po przeanalizowaniu życiorysów właścicieli największych prywatnych przedsiębiorstw w Polsce stwierdzili, że "statystyczny polski lider biznesowy stworzył firmę od zera w wybranej przez siebie branży, a ciężka praca i biznesowa intuicja pozwoliły mu nie tylko utrzymać się na rynku, ale także rozwijać swoje przedsięwzięcie".

"Odniósł sukces na krajowym podwórku, obecnie rozwija działalność również na rynkach zagranicznych. Jest człowiekiem wykształconym, ale raczej w innym kierunku niż studia biznesowe" - czytamy w podsumowaniu raportu.

Czytaj też: Najwięcej milionerów jest w USA. A w Polsce?

W ocenie partnera zarządzającego w Grant Thornton Tomasza Wróblewskiego polscy liderzy biznesowi dobrze wykorzystali ostatnich dwadzieścia kilka lat. "Obecne pokolenie przedsiębiorców to w znakomitej większości pokolenie biznesowych pionierów. Nic nie dostali. Wszystko wyszarpali, wywalczyli. Każdy z nich miał na początku swojej drogi wyłącznie pomysł i zapał. Tyle wystarczyło, aby dziś stać na czele potężnych firm" - skomentował Wróblewski.

Wtórował mu prezes HSBC Bank Polska Michał Mrożek zwracając uwagę, że liderzy polskiego biznesu zbudowali prężnie działające przedsiębiorstwa, dla których rynek krajowy, choć obiektywnie duży i chłonny, staje się za mały. "Wykorzystują więc wiedzę i doświadczenie zdobyte w budowaniu biznesu w Polsce, rozwijając działalność poza jej granicami. Wielu z nich zdołało stworzyć rozpoznawalne marki na rynku krajowym i międzynarodowym, kierując swoją ofertę do milionów klientów z różnych stron świata" - wskazał Mrożek.

"Są wśród nich jednak i tacy, którzy pozostają w cieniu, mimo, że dzięki swoim osiągnięciom zasługują na największe uznanie. To tzw. ukryci czempioni, cisi bohaterowie internacjonalizacji polskiej gospodarki, działający w niszach rynkowych dostawcy specjalistycznych rozwiązań, nieznani szerszej publiczności" - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.