Naczelny Sąd Administracyjny postanowił odroczyć siedem kolejnych odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego - przekazało biuro prasowe tego sądu. W środę sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE.

- To kolejne odwołania, którymi ma się zająć NSA.
- Są podyktowane zmianami, jakie w SN wywołały nowelizacje prawa o sądzie podjęte w ubiegłych miesiącach z inicjatywy PiS w Sejmie.
- Skład SN uzupełniano latem, jak od każdej decyzji administracyjnej i od powołań przysługiwało odwołanie.
W środę NSA odroczył pięć podobnych odwołań złożonych przez kandydatów do SN, którzy nie uzyskali rekomendacji Rady i jednocześnie skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu dwa pytania prejudycjalne ws. procedury odwoływania się od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa wyłaniających kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.
Jak poinformowało biuro prasowe NSA, w czwartek sąd ten odroczył siedem kolejnych odwołań od uchwał KRS. "Sędziowie nie zadali kolejnych pytań prejudycjalnych do TSUE, ponieważ wystarczające są pytania zadane w środę" - wskazało biuro prasowe NSA.
W piątek NSA rozpatrzy kolejne sześć odwołań od uchwał KRS.
W pytaniach prejudycjalnych sformułowanych w środę Naczelny Sąd Administracyjny pyta TSUE, czy "dochodzi do naruszenia zasady państwa prawnego oraz prawa do (...) skutecznej ochrony sądowej" w sytuacji, gdy de facto nie ma możliwość rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS wyłaniających kandydatów do SN w sytuacji niezaskarżenia postępowania przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego.
NSA wskazał w pytaniach, że do naruszenia zasad państwa prawnego może dochodzić w sytuacji, gdy skład KRS - mającej stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - przed którą "toczy się postępowanie w przedmiocie dotyczącym pełnienia urzędu sędziego SN jest kreowany w ten sposób, że przedstawiciele władzy sądowniczej w tym organie wybierani są przez władzę ustawodawczą".

KOMENTARZE (0)