Start in Poland, dofinansowanie: Start-upy dostaną pieniądze z Unii Europejskiej na rozwój

• Prawie 3 mld zł z pieniędzy UE trafi na rozwój start-upów w Polsce - mówi wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz.
• W ciągu najbliższych siedmiu lat w naszym kraju ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie - ocenia.
• Przewiduje to, prezentowany program "Start in Poland".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Start in Poland, dofinansowanie: Start-upy dostaną pieniądze z Unii Europejskiej na rozwój

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 cze 2016 12:22


Wiceminister rozwoju podkreśliła, że "Start in Poland" to największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych. "Kluczową rolę w jego realizacji odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do startupów. W ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie, zdolne konkurować na rynkach zagranicznych" - zaznaczyła.

Za część finansową programu - jak wyjaśniła wiceszefowa MR - będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju, a za programy akceleracyjne, których celem jest wyszukiwanie ciekawych pomysłów biznesowych i młodych spółek - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pieniądze na to mają pochodzić z funduszy unijnych, w tym z programu "Inteligentny Rozwój", a także ze środków prywatnych.

Jaki jest cel programu "Start in Poland"?

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz: Program jest skierowany do młodych, kreatywnych przedsiębiorców i spółek. Chcemy pokazać, jak ważna jest nie tylko przedsiębiorczość, ale i innowacyjność. "Start in Poland" ma także uświadamiać, że istnieje alternatywny wobec pracy w dużej korporacji model ścieżki rozwoju zawodowego. Pokazujemy, że założenie własnego biznesu pozwala młodym Polakom rozwijać się i realizować ciekawe projekty.

Jedną z pułapek, zdefiniowanych w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", jest brak kapitału, także tzw. inteligentnych pieniędzy. A to dzięki nim można uzyskać ciekawe produkty, o globalnym zasięgu. Ten brak kapitału jest widoczny zarówno w wydatkach na badania i rozwój, jak również we wszelkich próbach podejmowania inwestycji. Fundusze w programie "Start In Poland" umożliwią tego typu inicjatywy.

Czytaj też: Start-up to biznes, a nie narzekanie i jęczenie o pieniądze?

Chcemy pokazać, że jesteśmy krajem, w którym nie tylko Polacy mogą się rozwijać, ale także, że jesteśmy miejscem, do którego warto przyjeżdżać z zagranicy. Chcemy odwrócić pewien trend, który obserwujemy w ciągu ostatnich kilku lat - nie tylko zatrzymać najzdolniejsze osoby, ale też pokazać młodym, ambitnym ludziom m.in. z Białorusi, Ukrainy, Słowacji czy Czech, że dla nich również jest tutaj miejsce i środki. Trzeba pamiętać, że w ramach współpracy międzynarodowej możliwości są zawsze większe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

OLA 2016-06-16 10:01:40

Jak dają to trzeba brać! Za darmo nie dają-pamiętajmy,że Polska jest też dużym płatnikiem do UE. Jednak może ktoś skontroluje jakość tych projektów składanych na rozwój, bo poprzednie projekty na tzw innowacje to była fikcja i żenada !No i może w końcu inni dostaną , a nie ciągle ci sami przyjaciele z byłym PARP.

Antuś 2016-06-16 08:34:34

Szkoda że tak miło się bierze, a ta Unia przecież taka zła