×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Starsi kierowcy prowadzą bezpieczniej niż młodsi koledzy

  • Autor: PAP/km
  • 21 sty 2023 8:32

Starsi kierowcy prowadzą auta bezpieczniej niż kierowcy z innych grup wiekowych - w tej grupie wskaźnik ofiar śmiertelnych jest czterokrotnie niższy niż dla kierowców w wieku 18-24 lata - podała szefowa Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc.

Starsi kierowcy prowadzą bezpieczniej niż młodsi koledzy
Prowadzące do wypadku główne problemy starszych kierowców mają związek z mniejszą podzielnością uwagi (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Z prowadzonych od ponad dekady międzynarodowych badań starszych kierowców wynika, że wzrost liczby aktywnych kierowców w starszym wieku ma nieznaczny wpływ na liczbę śmiertelnych wypadków.
  • Starsi kierowcy z różnymi "ograniczeniami" natury medycznej nie wykazują wysokiego ryzyka spowodowania wypadku drogowego - poinformowała Maria Dąbrowska-Loranc z Instytut Transportu Samochodowego.
  • Kierowcy ze starszej grupy wiekowej rekompensują wynikające z wieku braki w prowadzeniu pojazdów redukcjąc prędkości, ograniczeniem jazdy w nocy, stosowaniem pasów bezpieczeństwa, niepiciem alkoholu przed jazdą, korzystaniem ze sprawdzonych tras, z lokalnych dróg z mniejszą liczbą skrzyżowań - wskazała.

Z badań wynika, że skrzyżowania w terenie zabudowanym są elementem podwyższającym prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku z udziałem starszych osób, szczególnie zderzeń bocznych, a w obrębie skrzyżowań ma miejsce połowa wypadków z udziałem starszych kierowców - wskazała szefowa CBRD ITS. Udział kierowców w średnim wieku w tego rodzaju wypadkach wynosi 21 proc - dodała.

Prowadzące do wypadku główne problemy starszych kierowców mają związek z mniejszą podzielnością uwagi - z czego może wynikać udział starszych kierowców w większej liczbie wypadków w obrębie skrzyżowań. Wynika to z trudności oceny pierwszeństwa przejazdu - starsi kierowcy mogą w niewystarczający sposób reagować na ruch uliczny, szczególnie w złożonych sytuacjach - zaznaczyła ekspertka Instytutu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Starsi kierowcy prowadzą bezpieczniej niż młodsi koledzy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA