PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Starsi i młodzi pod jednym dachem firmy

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 lis 2019 13:41

Wraz ze starzeniem się społeczeństw rozwiniętych rośnie znaczenie wieku na rynku pracy. Młodzi dołączają do starszych pracowników. Jak zwiększać kreatywność i efektywność takich zespołów?

Starsi i młodzi pod jednym dachem firmy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Starzenie się społeczeństw Europy potwierdzają dane Eurostatu i GUS.
  • W Polsce alarmujące jest, że osoby starsze są mało aktywne zawodowo.
  • O możliwości koegzystencji młodych i starszych pracowników mówi Jagoda Owczarek, psycholog i ekspertka zarządzania zasobami ludzkimi.

Według Eurostatu w zdecydowanej większości krajów mamy do czynienia ze wzrostem odsetka osób powyżej 65 lat. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje, że w 2030 roku więcej niż 65 lat będzie miał co piąty mieszkaniec w większości polskich gmin.

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w 2018 roku osoby w wieku 60 lat i więcej stanowiły 7,5 proc. ogółu aktywnych zawodowo w Polsce. Większość z nich, bo aż 97,6 proc., to osoby pracujące. Jednocześnie dane GUS wskazują, że w naszym kraju spadła aktywność zawodowa osób powyżej 50. roku życia - w roku 2018 w stosunku do roku 2017 liczba aktywnych zawodowo w tej grupie wiekowej zmniejszyła się o 78 tys. (w tej liczbie większość, bo aż 48 tys. stanowiły kobiety). Jednocześnie GUS odnotowuje rekordowo niską stopę bezrobocia - na koniec września br. wyniosła zalewie 5,1 proc., przy czym w wielu dużych miastach mieściła się w przedziale od 1,0 proc. (Katowice) do 2,5 proc. (Gdańsk i Szczecin).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W obecnej sytuacji, gdy mamy tak niską stopę bezrobocia, a firmy mają coraz więcej problemów ze znalezieniem pracowników, nie stać nas na utratę seniorów, ich doświadczenia i potencjału - mówi Jagoda Owczarek, psycholog i ekspertka zarządzania zasobami ludzkimi. Wykłada ona w ramach studiów MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów (GFKM). - Najwyższy czas, by firmy przychylniejszym okiem spojrzały na osoby 50 plus - i te, które już mają „na pokładzie” i te, które pozostają „niezagospodarowane” na rynku pracy.

Czytaj też: Dlaczego warto zatrudniać osoby 50+?

Miejsce pracy dobre dla młodych i seniorów

Pracodawcy skarżą się na brak odpowiednich kandydatów do pracy. Są zmuszeni wykazywać się coraz większą kreatywnością, próbując pozyskać nowych pracowników i nie tracić tych, których już mają. Skarżą się, że młode pokolenie millenialsów jest wybredne i roszczeniowe, że nie jest dobrze przygotowane przez szkołę czy uczelnię do pracy i że lojalność nie jest jego mocną stroną. Jednocześnie często nie chcą albo nie potrafią dostrzec potencjału, kryjącego się w osobach dojrzałych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Starsi i młodzi pod jednym dachem firmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA