PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stanisław Szwed: Zmiany w przepisach o pracy cudzoziemców godzą oczekiwania wszystkich stron

  • Autor: PAP/JS
  • 11 maj 2017 14:05

Zmiany w przepisach o pracy cudzoziemców, które omawia Sejm, godzą oczekiwania wszystkich stron - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, przedstawiając rządowy projekt

Stanisław Szwed: Zmiany w przepisach o pracy cudzoziemców godzą oczekiwania wszystkich stron
Stanisław Szwed (fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)
REKLAMA

• Wiceminister przypomniał, że nowe rozwiązanie wprowadzi zezwolenia na pracę sezonową ważne do 9 miesięcy oraz zezwolenie wielosezonowe - na 3 lata.

• Będzie też możliwość powierzenia osobie, która pracuje sezonowo, każdego rodzaju pracy do 30 dni - nie będzie to musiała być praca z katalogu sezonowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Posłowie zdecydują w głosowaniach do jakiej komisji trafi projekt - czy jedynie do komisji polityki społecznej i rodziny, czy również do komisji rolnictwa, o co wnosił klub PSL.

W pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw wszystkie kluby parlamentarne poparły dalsze prace, zaznaczając jednak że mają do niego uwagi.

Wiceminister przypomniał, że nowe rozwiązanie wprowadzi zezwolenia na pracę sezonową ważne do 9 miesięcy oraz zezwolenie wielosezonowe - na 3 lata. Będzie też możliwość powierzenia osobie, która pracuje sezonowo, każdego rodzaju pracy do 30 dni - nie będzie to musiała być praca z katalogu sezonowych.

Szwed podkreślił, że budowany system informatyczny pozwoli wyłapać osoby, które po uzyskaniu zezwolenia nie stawią się do pracy u swojego pracodawcy, który wnosił o zatrudnienie. System pozwoli w przyszłości nie wydać takiej osobie kolejnej zgody na pracę w Polsce.

Zaznaczył, że w projekcie zapisano możliwość wprowadzenia rozporządzeniem limitów zezwoleń na pracę i rejestracji oświadczeń, gdyby doszło do sytuacji, w której takie limity byłyby potrzebne. Z drugiej strony ustawa pozwoli na wydanie rozporządzenia, na podstawie którego dodatkowe zawody będą mogły być objęte uproszczonymi zasadami wydawania zezwoleń.

Wiceminister podkreślił, ze generalnym warunkiem legalnego zatrudnienia cudzoziemców będzie zapewnienie im minimalnego wynagrodzenia i odpowiednich warunków pobytu w kraju.

Jan Mosiński (PiS) popierając projekt, podkreślał, że nowe rozwiązania są potrzebne, bo od trzech lat notowane są zwiększone przyjazdy pracowników sezonowych do Polski. Zaznaczył, że 2015 r. był rekordowy - było 760 tys. oświadczeń, na podstawie których obcokrajowcy obecnie mogą przyjechać do Polski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Zmiany w przepisach o pracy cudzoziemców godzą oczekiwania wszystkich stron

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA