PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Stanisław Szwed: Projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę powinien być przepracowany w Sejmie

Kary za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedzielę nie są adekwatne do przewinienia; obywatelski projekt ws. ograniczenia handlu powinien być "mocno przepracowany" w Sejmie - ocenił wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed.

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lut 2017 15:57
Stanisław Szwed: Projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę powinien być przepracowany w Sejmie
Stanisław Szwed (fot.twitter.com/Stanislaw_Szwed)
REKLAMA

Szwed poinformował, że projekt stanowiska rządu do obywatelskiego projektu ustawy ws. ograniczenia handlu w niedzielę został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zwrócił uwagę, że projekt zawiera uwagi m.in. resortów rozwoju, finansów, transportu oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. "Większość resortów zgłaszało swoje uwagi do projektu. One częściowo znajdą się w stanowisku rządu, jeśli rząd tę propozycję, którą zaproponowaliśmy, przyjmie" - podkreślił.

Jak zaznaczył, projekt stanowiska rządu odnosi się tylko do propozycji, które znalazły się w obywatelskim projekcie. "Konkluzja jest taka, że projekt powinien być mocno przepracowany w komisjach sejmowych. Ale gospodarzem projektu jest parlament, bo to jest projekt obywatelski. Także my nie jesteśmy, jako ministerstwo, wiodący do proponowania zmian" - mówił Szwed.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dopytywany, czy projekt stanowiska rządu odnosi się do kar za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedzielę, powiedział: "w naszym stanowisku jest, że zaproponowane kary nie są adekwatne do przewinienia".

Zgodnie z obywatelskim projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od tego zakazu. Handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógłby się odbywać do godz. 14.

Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji do godz. 13.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Projekt ws. ograniczenia handlu w niedzielę powinien być przepracowany w Sejmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mewa 2017-03-01 16:25:11

    Od 10 lat pracuję w małej miejscowości w centrum handlowym - po 10 godzin od poniedziałku do piątku i po 9 godzin w sobotę i niedzielę. To nie żart. Mam tylko 1 dzięń wolny w tygodniu za niedzielę, za sobotę już nie. I nie mam - jak się niektórym wydaje - wyboru w kwestii miejsca pracy ( wiek ) a zarabiam najniższą krajową. Czas najwyższy skończyć z tym wyzyskiem i traktowaniem ludzi jak niewolników tylko dlatego że nie mają wyboru i pozamykać takie miejsca.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA