×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stanisław Szwed: Kobiety, korzystające z programu 500 plus nie odpływają z rynku pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 9 lis 2017 22:33

Nie potwierdzają się obawy, że kobiety, które korzystają z programu "Rodzina 500 plus", odpłyną z rynku pracy - powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed: Kobiety, korzystające z programu 500 plus nie odpływają z rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłanek PiS Beaty Mazurek i Urszuli Ruseckiej, Szwed zaznaczył, że nie potwierdził się zarzut opozycji, iż program "Rodzina 500 plus" zwiększy dezaktywizację zawodową kobiet, a jest wręcz przeciwnie: "Twarde dane, na których się opieramy, pokazują, że wzrasta liczba kobiet aktywnych zawodowo" - mówił wiceminister.

"Mogę podać takie dane: (...) w stosunku do ubiegłego roku, do badanego okresu II kwartału, w wieku 15 lat i więcej - o 104 tys. spadła liczba kobiet biernych zawodowo, wzrósł współczynnik aktywności zawodowej, o 158 tys. wzrosła liczba pracujących kobiet" - poinformował Szwed.

Dodał, że dane te pokazują, iż wzrasta liczba pracujących kobiet, wzrasta wskaźnik zatrudnienia i spada liczba bezrobotnych, co "przekłada się na to, że sytuacja kobiet jest lepsza". "Nie potwierdzają się dane, że odpływają osoby, które korzystają z programu Rodzina 500 plus z rynku pracy i wydaje się, że możemy spokojnie, realizując program Rodzina 500 plus, zapewniać wzrost aktywności kobiet" - zaznaczył sekretarz stanu w MRPiPS.

Szwed zaznaczył, że sytuacja kobiet na rynku pracy nie zmienia się od wielu lat - ich aktywność zawodowa jest "niższa niż wśród mężczyzn", ale w ostatnim okresie zwiększyła się.

Dodał, że podobny trend jest podobny w całej Unii Europejskiej. "Procent aktywności w Polsce jest jednym z wyższych w krajach UE. W drugim kwartale tego roku wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku produkcyjnym w Polsce wynosił ponad 60 proc., w UE był ciut wyższy, ale ta dysproporcja, która wynosi 2 proc. jest wyraźnie niższa, niż była w poprzednich latach, czyli nadrabiamy ten dystans do innych krajów europejskich w tym zakresie" - podkreślił. Szwed zaznaczył, że w ubiegłym roku, ponad 274 tys. bezrobotnych kobiet podjęło pracę, co stanowiło 53 proc. ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Kobiety, korzystające z programu 500 plus nie odpływają z rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA