Stagnacja na rynku pracy

W ostatnim półroczu więcej firm zmniejszyło liczbę pracowników (30 proc.), niż ich zwiększyło (25 proc.). To pierwszy taki przypadek w ponad czteroletniej historii badania „Plany przedsiębiorców”, realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad oraz TNS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stagnacja na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/ Piotr Stefaniak

wnp.pl

6 mar 2013 9:36


Jak podkreślają autorzy, redukcje dotyczyły głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsca w działach: produkcja, sprzedaż, administracja i obsługa klientów. Dla największej grupy pracowników powodem utraty pracy było wypowiedzenie dotychczasowej umowy przez pracodawcę (42 proc.), a w 16 proc. - nie zaproponowano im przedłużenia umowy o czas określony. W 9 proc. zwolnienie wynikało z inicjatywy pracownika.

- Zwolnienia objęły głównie pracowników niższego szczebla, o niższych kwalifikacjach, a rzadziej kadry zarządzające - powiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad. - Największe zwolnienia w ubiegłym półroczu dotyczyły budownictwa, transportu i gospodarki magazynowej oraz obsługi nieruchomości i firm.

W perspektywie nadchodzącego półrocza ankietowani przedsiębiorcy częściej niż w badaniu kwartał temu zakładają, że gospodarka oddali się od recesji (jej utrzymanie przewiduje 32 proc.), jednak na rynku będzie panowała stagnacja (57 proc. wskazań). Zarazem 8 proc. firm prognozuje wzrost gospodarczy (podobnie jak kwartał temu).

Pracodawcy biorący udział w badaniu w zdecydowanej większości przyznali, że odczuwają pogorszenie własnej sytuacji, co wynika z sytuacji makrogospodarczej (72 proc.). Zdecydowanie więcej takich odpowiedzi dotyczyło mniejszych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób (83 proc.), niż większych (59 proc.).

Zwiększenia zatrudnienia można spodziewać się w ciągu najbliższego półrocza w mniej niż co piątej firmie (19 proc. odpowiedzi), a niewiele mniej planuje redukcję (15 proc.).

- Na podstawie ocen własnych naszej agencji oraz rozmów z innymi firmami z sektora HR mogę stwierdzić, że w styczniu i lutym tego roku nastroje na rynku pracy poprawiają się, bowiem wzrosła liczba ofert zatrudnienia - powiedziała Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad.

Z badania wynika też, że w ostatnim półroczu gros przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu wynagrodzeń (67 proc.). Na podwyżki zdecydowało się 26 proc. ankietowanych, a objęły one wszystkich pracujących.

Pomimo mało optymistycznej sytuacji na rynku pracy, prawie połowa firm odczuwa większą niż w ubiegłych latach presję płacową ze strony pracowników (48 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie 300 przedsiębiorstw, reprezentacyjnych pod względem wielkości i regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.