Jak podkreślają autorzy, redukcje dotyczyły głównie pojedynczych pracowników lub małych ich grup i najczęściej miały miejsca w działach: produkcja, sprzedaż, administracja i obsługa klientów. Dla największej grupy pracowników powodem utraty pracy było wypowiedzenie dotychczasowej umowy przez pracodawcę (42 proc.), a w 16 proc. - nie zaproponowano im przedłużenia umowy o czas określony. W 9 proc. zwolnienie wynikało z inicjatywy pracownika.
- Zwolnienia objęły głównie pracowników niższego szczebla, o niższych kwalifikacjach, a rzadziej kadry zarządzające - powiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad. - Największe zwolnienia w ubiegłym półroczu dotyczyły budownictwa, transportu i gospodarki magazynowej oraz obsługi nieruchomości i firm.W perspektywie nadchodzącego półrocza ankietowani przedsiębiorcy częściej niż w badaniu kwartał temu zakładają, że gospodarka oddali się od recesji (jej utrzymanie przewiduje 32 proc.), jednak na rynku będzie panowała stagnacja (57 proc. wskazań). Zarazem 8 proc. firm prognozuje wzrost gospodarczy (podobnie jak kwartał temu).
Pracodawcy biorący udział w badaniu w zdecydowanej większości przyznali, że odczuwają pogorszenie własnej sytuacji, co wynika z sytuacji makrogospodarczej (72 proc.). Zdecydowanie więcej takich odpowiedzi dotyczyło mniejszych firm, zatrudniających od 10 do 49 osób (83 proc.), niż większych (59 proc.).
Zwiększenia zatrudnienia można spodziewać się w ciągu najbliższego półrocza w mniej niż co piątej firmie (19 proc. odpowiedzi), a niewiele mniej planuje redukcję (15 proc.).
- Na podstawie ocen własnych naszej agencji oraz rozmów z innymi firmami z sektora HR mogę stwierdzić, że w styczniu i lutym tego roku nastroje na rynku pracy poprawiają się, bowiem wzrosła liczba ofert zatrudnienia - powiedziała Agnieszka Bulik, członek zarządu agencji zatrudnienia Randstad.
Z badania wynika też, że w ostatnim półroczu gros przedsiębiorstw nie zmieniła poziomu wynagrodzeń (67 proc.). Na podwyżki zdecydowało się 26 proc. ankietowanych, a objęły one wszystkich pracujących.
Pomimo mało optymistycznej sytuacji na rynku pracy, prawie połowa firm odczuwa większą niż w ubiegłych latach presję płacową ze strony pracowników (48 proc.).
Badanie przeprowadzono na próbie 300 przedsiębiorstw, reprezentacyjnych pod względem wielkości i regionu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.