PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Srogie kary dla firm. Menedżerowie muszą płacić z własnej kieszeni

  • Autor: PAP/JP
  • 28 cze 2021 11:20

W 2020 r. UOKiK wydał 1087 decyzji. 273 z nich dotyczyło ochrony konkurencji, 814 natomiast - ochrony konsumentów. Urząd w ub. roku zdecydował także o nałożeniu kar na przedsiębiorców w wysokości 30,9 mld zł - poinformował UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

Srogie kary dla firm. Menedżerowie muszą płacić z własnej kieszeni
W ub. roku po raz pierwszy Prezes Urzędu wydał decyzje, w których sankcje zostały nałożone na menedżerów osobiście odpowiedzialnych za niedozwolone porozumienia (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W 2020 r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął 64 postępowania wyjaśniające i 7 postępowań antymonopolowych.
  • Ponadto, jak czytamy w komunikacie dotyczącym sprawozdania z rocznej działalności Urzędu, wystosował 64 wystąpienia "miękkie" do przedsiębiorców. Polegają one na żądaniu zmiany bądź eliminacji niedozwolonych działań.
  • W ub. roku po raz pierwszy Prezes Urzędu wydał decyzje, w których sankcje zostały nałożone na menedżerów osobiście odpowiedzialnych za niedozwolone porozumienia.

Prezes Urzędu wydał w ub. roku 15 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, z czego 14 dotyczyło niedozwolonych porozumień, a jedna - nadużywania pozycji dominującej. Łącznie kary finansowe w związku z tymi decyzjami wyniosły 187,2 mln zł. W czterech przypadkach sankcje obniżono dzięki programowi łagodzenia kar leniency.

W ub. roku po raz pierwszy Prezes Urzędu wydał decyzje, w których sankcje zostały nałożone na menedżerów osobiście odpowiedzialnych za niedozwolone porozumienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pierwsze rozstrzygnięcie dotyczyło podziału rynku, zmowy cenowej i przetargowej na warszawskim rynku ciepła, a kary w wysokości blisko 120 mln zł zostały nałożone na spółki z grupy Veolia oraz osobę zarządzającą w firmie Veolia Energia Warszawa. Sankcji w postępowaniu tym uniknęły podmioty z grupy PGNiG, które zdecydowały się na współpracę z UOKiK w ramach programu leniency.

Druga decyzja dotycząca kar dla menedżerów dotyczyła zmowy wiodących sieci fitness w Polsce. W postępowaniu tym stronami uzgodnień było 16 przedsiębiorców i 6 osób zarządzających. Łączne sankcje nałożone na spółki przez Prezesa Urzędu wyniosły ponad 312 mln zł, na menedżerów zaś - ok. 800 tys. zł - podał Urząd.

Prezes UOKiK w 2020 r. podejmował również działania z zakresu kontroli koncentracji. W ciągu ub. roku wszczął 264 postępowania, w których sprawdzał, czy fuzje i przejęcia nie wpłyną negatywnie na konkurencję. Decyzje o zgodzie na transakcje wydał w 243 przypadkach, z czego jedna wydana została jako zgoda warunkowa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Srogie kary dla firm. Menedżerowie muszą płacić z własnej kieszeni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA