×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

SRK przejęła część kopalni Ruda - Pokój 1

  • Autor: pt/pap
  • 31 gru 2016 13:19

• Wydzielona część kopalni Ruda o nazwie Pokój 1 trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
• W sobotę, 31 grudnia Polska Grupa Górnicza (PGG) i SRK podpisały umowę dotyczącą przekazania majątku zakładu.
• Transakcja nie oznacza zakończenia eksploatacji węgla, będzie ona nadal prowadzona.

SRK przejęła część kopalni Ruda - Pokój 1
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podał rzecznik SRK Witold Jajszczok, wraz z wydzieloną częścią kopalni do SRK przechodzi od 1 stycznia 1096 pracowników, którzy mają uprawnienia do skorzystania ze świadczeń osłonowych.

Od 1 lipca trzy rudzkie kopalnie PGG: Pokój, Bielszowice oraz Halemba-Wirek zostały połączone w kopalnię zespoloną pod nazwą Ruda. Chodziło m.in. o lepsze wykorzystanie infrastruktury, ograniczenie kosztów oraz umożliwienie przekazania do SRK zbędnego nieprodukcyjnego majątku. Kosztem 52 mln zł Pokój i Bielszowice zyskały podziemne połączenie, dzięki któremu węgiel z Pokoju transportowany jest do Bielszowic.

Jak zaznaczają przedstawiciele SRK, mimo przejęcia Pokoju 1, część dołowa tej kopalni nadal będzie funkcjonowała - z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Bielszowice. SRK zajmie się natomiast zagospodarowaniem i likwidacją majątku, który przejęła. Chodzi przede wszystkim o powierzchnię zakładu - m.in. zakład przeróbczy i niektóre szyby.

Według sondażu przeprowadzonego wśród załogi PGG, 4837 osób wyraziło zainteresowanie skorzystaniem z osłon socjalnych. Spółka zapewnia jednocześnie, że nie zamierza zwalniać pracowników - redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania majątku do SRK.

Pokój 1 to pierwszy majątek przekazany przez PGG do SRK. Wcześniej, wiosną br., poprzedniczka PGG - Kompania Węglowa - przekazała tej spółce już dawną kopalnię Anna. W przyszłym roku do SRK ma trafić wydzielona część ruchu Rydułtowy, należący do kopalnia ROW.

W listopadzie Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu przeznaczenia przez polski rząd prawie 8 mld zł publicznych pieniędzy na procesy związane z restrukturyzacją górnictwa, m.in. zamykanie nierentownych kopalń, osłony socjalne dla górników oraz zabezpieczenie terenów pogórniczych.

Jako kopalnie lub ich części mające trafić do SRK wymieniono siedem podmiotów: ruch Jas-Mos i kopalnię Krupiński w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, kopalnię Sośnica, ruch Pokój 1 oraz ruch Rytułtowy w Polskiej Grupie Górniczej, ruch Śląsk w Katowickim Holdingu Węglowym oraz kopalnię Makoszowy, działającą od 2015 r. w ramach SRK.Ruch Jas-Mos trafił do SRK na początku października, a kopalnia Krupiński ma znaleźć się w spółce restrukturyzacyjnej w końcu pierwszego kwartału 2017.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SRK przejęła część kopalni Ruda - Pokój 1

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA