×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Srebrna siła ma swoje święto. Seniorzy wracają na rynek pracy

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 20 paź 2019 6:00

Dziś seniorzy mają swoje święto. 20 października wypada Europejski Dzień Seniora. Eksperci są zgodni, wszystkie prognozy wskazują na to, że rynek pracy musi się oswoić z tym, że niebawem to oni będą stanowić dominującą grupę wśród pracowników.

Srebrna siła ma swoje święto. Seniorzy wracają na rynek pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Z drugiej zaś strony przybywa osób w wieku 65 i więcej lat.
 • W połowie XX wieku ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. Prognozy wskazują, że w 2050 roku może ich być nawet 80 proc.
 • Pracodawcy już reagują na te zmiany. - Widzimy coraz wyraźniej, że w kontekście obserwowanych trendów demograficznych otwierają się na starszych pracowników - przyznaje Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland.

Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Dodatkowo niemal we wszystkich krajach obserwowany jest wzrost odsetka osób powyżej 65 lat. Największe wyzwanie stoi obecnie przed Włochami, Grecją i Niemcami, gdzie udział przedstawicieli tych pokoleń przekracza już 20 proc.

Szacuje się, że 70 lat temu ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. Kilka lat temu odsetek ten sięgnął 8 proc. To jednak nie koniec – demografowie oceniają, że nawet 40 proc. państw świata jest obecnie w fazie tzw. starości demograficznej, a więc w sytuacji, gdzie więcej niż 7 proc. populacji stanowią ludzie powyżej 65. roku życia. Za trzydzieści lat ten poziom może osiągnąć nawet 80 proc. państw świata, przy czym większość zmagać się będzie z zaawansowaną starością swej ludności.

W przypadku Polski obraz jest bardzo podobny. Z danych GUS wynika, że już w 2030 roku w większości polskich gmin co piąty mieszkaniec będzie miał powyżej 65 lat.

Pracujący seniorzy

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) podają, że w 2018 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 60 lat i więcej liczyła w naszym kraju 1 282 tys., z tego 1 251 tys. to osoby pracujące (tj. 97,6 proc.). Tym samym osoby aktywne zawodowo w wieku 60 lat i więcej stanowiły 7,5 proc. ogółu aktywnych zawodowo w wieku 15 lat i więcej (dla pracujących analogiczny odsetek wynosił 7,6 proc.).

Wśród aktywnych zawodowo prym wiedli mężczyźni - 857 tys. (tj. 66,8 proc.). Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł dla nich 14 proc., natomiast wskaźnik zatrudnienia ukształtował się na poziomie 13,7 proc..

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Srebrna siła ma swoje święto. Seniorzy wracają na rynek pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Matka zPolka 2019-10-21 06:27:58

  A ja uwielbiam swoją pracę i nie wyobrażam sobie życia bez niej, choć mam 70:)

 • Andre 2019-10-20 21:47:47

  Ja nie będę tyrał do śmierci.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA