-
- •20 paź 2019 6:00
Dziś seniorzy mają swoje święto. 20 października wypada Europejski Dzień Seniora. Eksperci są zgodni, wszystkie prognozy wskazują na to, że rynek pracy musi się oswoić z tym, że niebawem to oni będą stanowić dominującą grupę wśród pracowników.

- Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Z drugiej zaś strony przybywa osób w wieku 65 i więcej lat.
- W połowie XX wieku ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. Prognozy wskazują, że w 2050 roku może ich być nawet 80 proc.
- Pracodawcy już reagują na te zmiany. - Widzimy coraz wyraźniej, że w kontekście obserwowanych trendów demograficznych otwierają się na starszych pracowników - przyznaje Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland.
Z danych Eurostatu wynika, że w całej Europie coraz bardziej brakuje młodych ludzi. Dodatkowo niemal we wszystkich krajach obserwowany jest wzrost odsetka osób powyżej 65 lat. Największe wyzwanie stoi obecnie przed Włochami, Grecją i Niemcami, gdzie udział przedstawicieli tych pokoleń przekracza już 20 proc.
Szacuje się, że 70 lat temu ludzie powyżej 65 lat stanowili jedynie 5 proc. populacji na całym świecie. Kilka lat temu odsetek ten sięgnął 8 proc. To jednak nie koniec – demografowie oceniają, że nawet 40 proc. państw świata jest obecnie w fazie tzw. starości demograficznej, a więc w sytuacji, gdzie więcej niż 7 proc. populacji stanowią ludzie powyżej 65. roku życia. Za trzydzieści lat ten poziom może osiągnąć nawet 80 proc. państw świata, przy czym większość zmagać się będzie z zaawansowaną starością swej ludności.
W przypadku Polski obraz jest bardzo podobny. Z danych GUS wynika, że już w 2030 roku w większości polskich gmin co piąty mieszkaniec będzie miał powyżej 65 lat.
Pracujący seniorzy
Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) podają, że w 2018 roku ludność aktywna zawodowo w wieku 60 lat i więcej liczyła w naszym kraju 1 282 tys., z tego 1 251 tys. to osoby pracujące (tj. 97,6 proc.). Tym samym osoby aktywne zawodowo w wieku 60 lat i więcej stanowiły 7,5 proc. ogółu aktywnych zawodowo w wieku 15 lat i więcej (dla pracujących analogiczny odsetek wynosił 7,6 proc.).


KOMENTARZE (2)