PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Srebrna" Europa powinna i chce pracować

  • Karolina Markowska
    KM
  • 11 sty 2020 12:01

Z raportu "Starzejąca się Europa - spojrzenie na życie osób starszych w UE", opublikowanego przez Komisje Europejską wynika, że tzw. "siwiejąca" lub "srebrna" społeczność Starego Kontynentu wcale nie chce rezygnować z pracy.

"Srebrna" Europa powinna i chce pracować
Statystyki europejskie pokazują trwałą dynamikę wzrostu zatrudniania osób w wieku emerytalnym (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w 2018 roku zatrudnionych było ponad 230 milionów osób w wieku 15 lat lub więcej.
  • Ponad 45 milionów stanowiły osoby w wieku 55 plus (55-59 lat - 25 milionów; 60-64 lata  14,2 miliona; 65 lat i więcej - 6 milionów ).
  • W opublikowanych w maju 2019 roku zaleceniach, Komisja Europejsaka zauważyła, że Polska powinna podjąć działania, które zapewnią odpowiednią wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych.

Statystyki europejskie pokazują trwałą dynamikę wzrostu zatrudniania osób w wieku emerytalnym. W przeanalizowanym okresie (2008-2018) zanotowano wzrost zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie ponad 45 procent.  

Udział osób w wieku 55 lat lub starszych w ogólnej liczbie osób zatrudnionych w Unii wzrósł z 12,1 proc. do 19,7 proc. w latach 2003–2018.

Zatrudnienie osób starszych według grup wiekowych (źródło: Komisja Europejska)
Zatrudnienie osób starszych według grup wiekowych (źródło: Komisja Europejska)

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Jak podkreślają autorzy raportu, "jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa finansowego na starość jest dłuższa praca. Starsi ludzie, którzy opóźniają przejście na emeryturę, zarabiają więcej pieniędzy, gromadzą dodatkowe uprawnienia emerytalne i mogą być w stanie zaoszczędzić część zarobków lub skierować je do prywatnego planu emerytalnego".

Samozatrudnienie, praca zdalna i na niepełny etat 

W 2018 r. prawie połowa (49,8 proc.) wszystkich pracujących mężczyzn w grupie wiekowej 65 plus było zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Taką formę pracy częściej wybierają kobiety (64,1 proc.).

W większości państw członkowskich UE ponad połowa wszystkich starszych osób w wieku 65 lat i starszych, które pozostały zatrudnione, pracowała w niepełnym wymiarze godzin, przy czym odsetek ten przekroczył 75 proc. w Austrii i Holandii.

Na samozatrudnienie stawia 42 proc. pracowników w wieku emerytalnym. Na to rozwiązanie stawiają przede wszystkim mieszkańcy Grecji, Portugalii i Rumunii. Może to wynikać z faktu, że znaczna część siły roboczej to rolnicy. Dużą część samozatrudnionych stanowią także emeryci we Włoszech, Belgii, Irlandii, Hiszpanii, Finlandii i Chorwacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Srebrna" Europa powinna i chce pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA