PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spowolnienie puka do drzwi. Mogą pojawić się zwolnienia

Spowolnienie gospodarcze wpłynie na rynek pracy i zmniejszenie liczby ofert - szczególnie w niektórych branżach. Równowaga zostanie jednak zachowana - nie będziemy mieli rynku pracodawcy. Co więcej, w kilku sektorach utrzyma się rynek pracownika. Nie oznacza to jednak, że pracownicy mogą spać spokojnie - niektóre firmy będą musiały przejść przez procesy restrukturyzacji czy też transformacji swojego biznesu.

Spowolnienie puka do drzwi. Mogą pojawić się zwolnienia
Sytuacja na rynku pracy się nieco ustabilizuje, jednak rynek pracownika nie przekształci się w rynek pracodawcy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Od blisko dwóch miesięcy rekruterzy obserwują wyhamowanie na rynku pracy. Chęć firm do podejmowania ryzyka zdecydowanie spadła.
  • Pojawiają się także pierwsze sygnały w obszarze outplacementów - mamy nie tylko do czynienia z decyzjami o wstrzymaniu zatrudnienia, ale także o przeglądzie kadr i ewentualnych zwolnieniach.
  • Sytuacja na rynku pracy związana z rotacją pracowników nie zmieni się nawet przy spowolnieniu gospodarczym - zwłaszcza w przypadku specjalistów i ekspertów.

Ostatnie wydarzenia na świecie i pogłębiające się spowolnienie gospodarcze w Polsce zaczynają powoli odbijać się na polskim rynku pracy. Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w czerwcu 2022 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 288,4 tys. nowych ogłoszeń o pracę - to spadek o 8 proc. w stosunku do czerwca 2021 roku (kiedy pojawiło się 311,8 tys. ofert pracy). To drugi miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ogłoszeń jest niższa niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że okres rekordowego tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce jest już zakończony.

Niepokoją także dane dotyczące zwolnień. Z raportu agencji Randstad wynika, że spośród wszystkich pracowników, którzy zmienili w ostatnim półroczu pracodawcę, 26 proc. jako powód wskazało utratę dotychczasowego miejsca pracy. W porównaniu z poprzednim badaniem, widać wyraźny wzrost na poziomie 6 punktów procentowych. Ten poziom jest też odległy od poziomów notowanych przed pandemią (18-20 proc.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że coraz więcej firm myśli o redukcji personelu. W sierpniu nieco więcej przedsiębiorstw planowało zwolnienie (12 proc.) niż zatrudnienie pracowników (10 proc.) w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w sektorze produkcji. Tu firmy najrzadziej planują zwiększyć zatrudnienie, za to najczęściej planują zwolnienia.

Równowaga czy rynek pracownika?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spowolnienie puka do drzwi. Mogą pojawić się zwolnienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA