PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Spowolnienie gospodarcze widać już na rynku pracy. Hamuje nie tylko zatrudnienie

Już nie pędzące z maksymalną prędkością prawie 300 km na godzinę włoskie Pendolino, a polski Dart jadący do 230 km/h. Czyli nadal szybko, ale nieco wolniej. Takie porównanie idealnie pasuje do sytuacji na rynku pracy, na którym coraz bardziej widać oznaki spowolnienia gospodarczego.

Spowolnienie gospodarcze widać już na rynku pracy. Hamuje nie tylko zatrudnienie
W drugim kwartale 2019 r. utworzono 146,8 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 21,1 tys. mniej niż w analogicznym okresie w 2018 r. Fot. pixabay.com
REKLAMA
 • Jeszcze nie kryzys, ale powolne wyhamowanie. Takie opinie o sytuacji w polskiej gospodarce pojawiają się coraz częściej.
 • U pracodawców powoli zaczyna migać czerwone światełko ostrzegawcze.
 • Co za tym idzie, już mniej chętnie mówią o zwiększaniu zatrudnienia czy nowych inwestycjach. 

Wątek pierwszych prognoz spowolnienia gospodarczego w opiniach ekspertów pojawiał się już kilka miesięcy temu. Już na początku 2018 roku o "miękkim spowolnieniu" mówiła ówczesna minister finansów Teresa Czerwińska. - Generalnie spowolnienie będzie pewnym procesem, jego skutki będziemy obserwować najprawdopodobniej mniej więcej w połowie roku i wówczas zaczniemy to odczuwać - komentowała w money.pl prognozy na najbliższe miesiące.

O zbliżającej się recesji mówią również wyniki badania Intrum, firmy zarządzającej wierzytelnościami. Dowiemy się z nich, że 3 proc. polskich firm uważa, że Polskę już dotknęła recesja, ale jednocześnie 42 proc. przedsiębiorców jest zdania, że kryzys gospodarczy nastąpi w ciągu 5 najbliższych lat lub nawet wcześniej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mówi o tym również raport NBP, z którego dowiemy się, że w 2019 roku prognozowany PKB wyniesie 4,5 proc., ale w 2020 roku – 4 proc., zaś w 2021 roku już tylko 3,5 proc.

Hamuje zatrudnienie

Teraz zapowiedzi Czerwińskiej zaczynają być widoczne w kolejnych prognozach czy raportach. Także tych dotyczących rynku pracy. Choćby w najnowszym Barometrze ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia. Dowiemy się z niego, że pracodawcy coraz ostrożniej patrzą na rynek pracy, a ich zapał do powiększania zespołów słabnie. I tak, w czwartym kwartale 2019 roku 13 proc. polskich firm będzie poszukiwać nowych pracowników, 5 proc. planuje redukować zespoły, 81 proc. nie przewiduje zmian, a 1 proc. nie zna planów rekrutacyjnych w swoich firmach.

Tym samym prognoza netto zatrudnienia, czyli różnica pomiędzy odsetkiem przedsiębiorstw planujących wzrost a spadkiem zatrudnienia, poddana korekcie sezonowej wynosi +9 proc. To wynik na takim samym poziomie już w trzecim kwartale z rzędu, ale - jak wskazuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup - jest o 4 punkty procentowe niższy niż przed rokiem. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Spowolnienie gospodarcze widać już na rynku pracy. Hamuje nie tylko zatrudnienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Lesio 2019-09-19 08:39:42

  Stale słyszę te słowo kryzys . Spowolnienie Ale czego produkcji naszej czy zagranicznej bo popyt stanął w miejscu no ile można kupować badziewia ..liczy się tylko popyt w polsce...

 • Bezrobotny 2019-09-19 07:50:13

  Jak pracy nie miałem za POPSL-u, tak i nie mam za Zjednoczonej Prawicy. Nie widzę tej koniunktury i nie zauważę recesji. Dla mnie nic się nie zmienia. Są jakieś oferty pracy jak też i były ale do czegoś co mi nigdy pasować nie będzie. Boże chroń Królową.

 • Łukasz 2019-09-19 04:08:23

  Witam wszystkich jak czytam tutaj niektóre komentarze to można stwierdzić że większość ludzi wypowiadajacych się nie ma najmniejszego pojęcia o czym pisze. To czy jest boom gospodarczy czy recesja jest to spowodowane popytem i podażą, i polityka banków centralnych które mają za zadanie kontrolować inflacja i stopy procentowe ludzie to jest długi i obszerny temat, a zarazem pojebany ale tak to już działa , przecież oczywiste jest ze jak coś idzie w górę to musi kiedyś wychamowac i polecieć w dół to się tyczy wszystkiego co na tym świecie jest również gospodarki jak jest np popyt na mieszkania to zaczynają budować biznes się kręci ceny idą w górę a jak się popyt skończy to idzie w dół o tak najprościej można to wytłumaczyć poczytajcie trochę i skonczcie pierdolic bez sensu rządy to rządy tamto różnica miedzy rządami jest taka że jedni kradną mniej a drudzy więcej

 • Marek 2019-09-18 21:57:29

  To efekt demotywacyjnej polityki rządu.

 • Dolar 2019-09-18 21:49:39

  W tym.kraju zawszę będzie kryzys. Bo wyzysk to standart .

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA