88 proc. firm ma problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów i Związku Przedsiębiorstw Finansowych "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem.
- Autor:AT
- •26 lis 2019 10:20

- Spowolnienie gospodarcze odbija się na kondycji finansowej firm. W okresie spowolnienia gospodarczego więcej firm stanie się bardziej narażonych na zatory finansowe.
- Przedsiębiorstwa, które do tej pory zachowywały swoją płynność finansową, mogą stanąć przed problemem nieterminowości swoich klientów w obszarze regulowania należności.
- Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem - na takie rozwiązanie decyduje się 12 proc. firm.
Spowolnienie gospodarcze odbija się na kondycji finansowej firm - obecnie 88 proc. z nich ma problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów, a 93,1 proc. przedsiębiorców spodziewa się tego typu problemów w przyszłości, wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem - na takie rozwiązanie decyduje się 12 proc. firm.
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie NFG "Percepcja faktoringu w MŚP" wynika, że rośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z usługi finansowania faktur. Aktualnie z takiej opcji korzysta 12 proc. mikro-, małych i średnich firm. To ponad cztery razy więcej niż jeszcze w 2016 roku, kiedy to firm korzystających z faktoringu było 2,8 proc. Tym, co zmusza przedsiębiorców do finansowania faktur, są bez wątpienia długie terminy zapłaty w sytuacji, gdy potrzebne są środki na bieżącą działalność.
Firmy narażone na zatory finansowe
- W przedsiębiorstwach produkcyjnych i dystrybucyjnych, działających w branży budowlanej, transportowej lub usługowej, zupełnie normalnym zjawiskiem jest płatność za realizację usługi po 30, 60, a nawet 90 dniach. Tak długie oczekiwanie może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa z kilku powodów: firma formalnie wykazuje dochód, od którego należy zapłacić podatek, pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenia na czas oraz konieczny jest bieżący zakup materiałów i towarów - mówi prezes jednej z firm faktoringowych.
Dzięki faktoringowi firmy zyskują stały dostęp do kapitału obrotowego, co nie tylko chroni ich płynność finansową, ale też pozwala planować wydatki na bieżącą działalność i rozwój - dodaje.


Słowa kluczowe
- Dariusz Szkaradek
- NFG
- Andrzej Kulik
- Rzetelna Firma
- Instytut Keralla
- Krajowy Rejestr Długów
- KRD
- GUS
- Główny Urząd Statystyczny
KOMENTARZE (2)