PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spowolnienie gospodarcze odbija się na firmach. Ale jest lekarstwo

 • Autor: AT
 • 26 lis 2019 10:20

88 proc. firm ma problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów i Związku Przedsiębiorstw Finansowych "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem.

Spowolnienie gospodarcze odbija się na firmach. Ale jest lekarstwo
Adobe Stock
REKLAMA
 • Spowolnienie gospodarcze odbija się na kondycji finansowej firm. W okresie spowolnienia gospodarczego więcej firm stanie się bardziej narażonych na zatory finansowe.
 • Przedsiębiorstwa, które do tej pory zachowywały swoją płynność finansową, mogą stanąć przed problemem nieterminowości swoich klientów w obszarze regulowania należności.
 • Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem - na takie rozwiązanie decyduje się 12 proc. firm.

Spowolnienie gospodarcze odbija się na kondycji finansowej firm - obecnie 88 proc. z nich ma problem z regulowaniem zobowiązań przez kontrahentów, a 93,1 proc. przedsiębiorców spodziewa się tego typu problemów w przyszłości, wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) "Portfel należności polskich przedsiębiorstw". Efektem jest wzrost zainteresowania faktoringiem - na takie rozwiązanie decyduje się 12 proc. firm.

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie NFG "Percepcja faktoringu w MŚP" wynika, że rośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z usługi finansowania faktur. Aktualnie z takiej opcji korzysta 12 proc. mikro-, małych i średnich firm. To ponad cztery razy więcej niż jeszcze w 2016 roku, kiedy to firm korzystających z faktoringu było 2,8 proc. Tym, co zmusza przedsiębiorców do finansowania faktur, są bez wątpienia długie terminy zapłaty w sytuacji, gdy potrzebne są środki na bieżącą działalność.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Firmy narażone na zatory finansowe

- W przedsiębiorstwach produkcyjnych i dystrybucyjnych, działających w branży budowlanej, transportowej lub usługowej, zupełnie normalnym zjawiskiem jest płatność za realizację usługi po 30, 60, a nawet 90 dniach. Tak długie oczekiwanie może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa z kilku powodów: firma formalnie wykazuje dochód, od którego należy zapłacić podatek, pracownicy muszą otrzymać wynagrodzenia na czas oraz konieczny jest bieżący zakup materiałów i towarów - mówi prezes jednej z firm faktoringowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Spowolnienie gospodarcze odbija się na firmach. Ale jest lekarstwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • AT 2020-01-28 11:05:26

  Biorąc pod uwagę, że są takie branże, gdzie długie terminy płatności to codzienność, lepiej myśleć o jakimś źródle finansowania. Dla mnie kredyt nie był rozwiązaniem i zdecydowałem się na faktoring w bibby.

 • AOW Faktoring S.A. 2019-12-10 10:03:34

  To zjawisko jest spowodowane tym o czym wspominacie w artykule, czyli mniejszą dynamiką wzrostu gospodarczego i pogarszającymi się danymi ekonomicznymi. Ale faktoring także napędzają banki, które zaostrzają warunki kredytowe. Takie ograniczenia zmuszają przedsiębiorców do szukania finansowania gdzie indziej.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA