PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spowolnienie gospodarcze może się przełożyć na rynek pracy

  • Autor: PAP/km
  • 29 wrz 2022 9:43

Gospodarka wyraźnie spowalnia i coraz silniejsze są obawy, że będzie miało to przełożenie na sytuację na rynku pracy - oceniają analitycy BIEC. Opracowywany przez nich Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł z 67,3 pkt w sierpniu do 67,5 pkt we wrześniu.

Spowolnienie gospodarcze może się przełożyć na rynek pracy
Wskazali, że symptomy spowolnienia gospodarczego widoczne są w niektórych składowych WRP (fot. Anastasiya Leskova/Unsplash)
REKLAMA
  • Gospodarka wyraźnie spowalnia i coraz silniejsze są obawy, że będzie miało to przełożenie na sytuację na rynku pracy.
  • Symptomy spowolnienia gospodarczego widoczne są w niektórych składowych WRP. Pięć czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika (tj. zapowiada wzrost stopy bezrobocia); wpływ dwóch zmiennych jest neutralny.
  • Eksperci BIEC zauważyli, że nieustannie pogarszają się oceny menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat planów zatrudnieniowych.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia od kilku miesięcy znajduje się na nieco wyższym poziomie niż przed rokiem i we wrześniu nieznacznie wzrósł - podkreślili analitycy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Gospodarka wyraźnie spowalnia i coraz silniejsze są obawy, że będzie miało to przełożenie na sytuację na rynku pracy. Bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (rejestrowane wynosi obecnie 4,8 proc.), związane jest to jednak z silnymi procesami +chomikowania pracy+. Pracodawcy od dawna wskazują na trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników, stąd nierzadko mimo ograniczenia skali produkcji, wolą ich przetrzymać, by w przyszłości nie mieć trudności z zatrudnianiem nowych osób. Z tego między innymi powodu zatrudnienie i bezrobocie reagują z opóźnieniem na zmiany wahań koniunktury" - ocenili analitycy.

Zobacz: Z zaskoczenia wraca ważny obowiązek pracodawcy. Pracownik nie musi o tym pamiętać

Wskazali, że symptomy spowolnienia gospodarczego widoczne są w niektórych składowych WRP. Pięć czynników oddziałuje w kierunku wzrostu wartości wskaźnika (tj. zapowiada wzrost stopy bezrobocia); wpływ dwóch zmiennych jest neutralny.

Eksperci BIEC zauważyli, że nieustannie pogarszają się oceny menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat planów zatrudnieniowych. "Oceny bieżącej sytuacji przedsiębiorstw są coraz gorsze, coraz więcej firm zapowiada redukcję liczby pracowników. Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy zmniejszyła się od grudnia ubiegłego roku (kiedy odnotowano lokalne maksimum) o około 50 proc." - zaznaczyli.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spowolnienie gospodarcze może się przełożyć na rynek pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA