×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Spirala płacowo-cenowa jest faktem i nic nie zapowiada, że zniknie

  • km
  • 28 gru 2021 14:35

Firmy w mijającym roku podnosiły ceny i marże i nic nie zapowiada, że się to zmieni w najbliższym czasie - wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wśród głównych przyczyn, stale rosnące koszty pracy.

Spirala płacowo-cenowa jest faktem i nic nie zapowiada, że zniknie
Firmy raportują, że podnosiły ceny główne ze względu na wzrost kosztów płac (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wśród deklarowanych przyczyn podnoszenia cen, firmy najczęściej wskazują na wzrost kosztów pracy i wytwarzania.
  • W przypadku budownictwa ceny wzrosły głównie pod presją wzrostu kosztów wytworzenia. Branża TSL i produkcja podnosiły je przede wszystkim z powodu wzrostów kosztu pracy.
  • - Opierając się jedynie na deklaracjach przedsiębiorców moglibyśmy dosyć jednoznacznie powiedzieć, że w polskiej gospodarce występuje już spirala cenowo-płacowa - komentuje Andrzej Kubisiak.

2021 rok upłynął pod znakiem wyraźnego wzrostu inflacji. Według prognoz Polskiego Instytutu Ekonomicznego z podobnymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia w 2022 oku, gdy średnioroczna inflacja wyniesie 7,3 proc.

Otoczenie ekonomiczne mocno wypływa na działania i plany przedsiębiorców. W mijającym roku 44 proc. firm zadeklarowało podniesienie cen, 42,5 proc. podniesienie marż. Firmy deklarują także dalsze plany podwyżek marż w 2022 roku (42,1 proc. badanych ).

Wśród deklarowanych przyczyn podnoszenia cen firmy najczęściej wskazują na wzrost kosztów pracy i wytwarzania.

- Z naszego badania wynika, że w 2021 r. 44 proc. firm podniosło ceny. Stawki utrzymało 37 proc., a zaledwie 8 proc. obniżyło ceny produktów i usług. Z podnoszeniem cen najczęściej mieliśmy do czynienia w przemyśle i budownictwie, gdzie ponad połowa przedsiębiorstw podniosła ceny, zaś najrzadziej w usługach. Co warte odnotowania, wśród firm, które oceniały swoją sytuację finansową jako dobrą, niemal połowa (47 proc.) podniosła ceny swoich produktów i usług. W przypadku przedsiębiorstw z przeciętną lub złą sytuacją finansową działo się to znacznie rzadziej. Jednocześnie, w grupie 42,5 proc. firm deklarujących poprawę marż w 2021 r., aż 60 proc. firm podniosło ceny. 42,1 proc. firm planuje zwiększyć swoje marże również w 2022 r. - wyjaśnia Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Źródło: PIE

Źródło: PIE

 

Spirala płacowo-cenowa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spirala płacowo-cenowa jest faktem i nic nie zapowiada, że zniknie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA