Specjaliści ds. compliance wkraczają do Polski. Będą wykrywać przekręty w firmach

W Stanach Zjednoczonych mówi się, że wykonują najgorętszy zawód XXI wieku. Kim są?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści ds. compliance wkraczają do Polski. Będą wykrywać przekręty w firmach

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lip 2014 12:58


Specjaliści ds. compliance to eksperci od wewnętrznej walki z korupcją, praniem pieniędzy i oszustwami. Inaczej nazywani specjalistami i menedżerami ds. zgodności. W Stanach Zjednoczonych, szczególnie w sektorze finansowym, przybywa ich w błyskawicznym tempie. Tylko w ubiegłym roku grupa HSBC zatrudniła 1600 specjalistów z tej dziedziny - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Czytaj też: Firmy nie walczą z nadużyciami. Albo o nich nie wiedzą, albo zamiatają sprawę pod dywan

Powód? Źródłem wybuchu kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych były m.in. nieetyczne i niezgodne z prawem działania dużych instytucji finansowych. Zapobieganie kolejnym przekrętom jest zadaniem dla specjalisty ds. compliance.

Czy w Polsce też jest potrzebny? Jak odnotowuje dziennik, od wybuchu kryzysu gospodarczego w 2008 r. liczba aktów oskarżenia w sprawach o korupcję gospodarczą, czyli tę w prywatnych firmach, wzrosła niemalże dziesięciokrotnie, z 43 do 374 w 2013 r.

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. compilance jest na tyle duże, że Akademia Leona Koźmińskiego razem z Citi Service Center Poland od tego roku akademickiego otwiera studia o specjalizacji International Banking AML Track, podczas których studenci będą mogli kształcić się na specjalistów od wyławiania działań niezgodnych z prawem - podaje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.