PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sondaż: Co utrudnia studentom wejście na rynek pracy?

  • Autor: PAP/JS
  • 21 kwi 2017 16:13

Brak doświadczenia, zbyt mała liczba staży, przepisy prawa oraz zbyt wysokie wymagania pracodawców - to - według studentów - główne czynniki utrudniające im wejście na rynek pracy - wynika z badania "Start na Rynku Pracy".

Sondaż: Co utrudnia studentom wejście na rynek pracy?
Zdaniem 51 proc. studentów wejście na rynek pracy utrudnia im brak doświadczenia. (fot. StudioWiedzy)
REKLAMA

• W sondażu zapytano także studentów o oczekiwania finansowe przy podjęciu pierwszej pracy.

• Kobiety netto oczekują 3129 zł, mężczyźni 3679 zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Największe oczekiwania finansowe w pierwszej pracy mają studenci kierunków lekarskich 3,820 zł (netto).

Z badania, przeprowadzonego przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych, wynika, że ponad połowa (56 proc.) studentów kierunków inżynierskich rozważa wyjazd za granicę po zakończeniu studiach; z kolei największe oczekiwania finansowe mają studenci kierunków lekarskich.

Zdaniem 51 proc. studentów wejście na rynek pracy utrudnia im brak doświadczenia. 24 proc. wskazało na zbyt małą liczbę staży, 18 proc. na przepisy prawa. 4 proc. ankietowanych uznało, że problemy z podjęciem pracy po studiach związane są ze zbyt wysokimi wymaganiami pracodawców; 3 proc. respondentów wskazało na kiepskie wykształcenie.

W sondażu zapytano studentów również o to, co ułatwia im wchodzenie na rynek pracy. 52 proc. wskazało na znajomości, 28 proc. na prestiż uczelni, 9 proc. na doświadczenie. 6 proc. respondentów uważa, że podjęcie pierwszej pracy ułatwia im działanie uczelni lub biur karier.

Jak wynika z badania, 56 proc. studentów kierunków inżynierskich rozważa wyjazd za granicę po zakończeniu studiach. Taki krok rozważa 55 proc. studentów elektroniki i 54 proc. studentów kierunków lekarskich. Najrzadziej wyjazd za granicę po studiach rozważają studenci geografii, geologii, kartografii i geodezji (37 proc.) oraz studenci prawa, administracji i bezpieczeństwa (38 proc.).

W badaniu zwrócono uwagę, że najczęściej swoją przyszłość zawodową z aktualnym kierunkiem studiów wiążą studenci kierunków lekarskich (85 proc.) oraz studenci elektroniki, elektryki, telekomunikacji (82 proc.). Najrzadziej przyszłość zawodową z aktualnym kierunkiem studiów wiążą studenci: matematyki i informatyki (72 proc.) oraz nauk humanistycznych (72 proc.).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sondaż: Co utrudnia studentom wejście na rynek pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA