PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Służbowa poczta i telefon po godzinach pracy. Dla większości pracowników to norma

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 26 lis 2018 12:13

68 proc. pracowników po godzinach pracy oraz w weekendy odpowiada na e-maile lub odbiera służbowe telefony. Prawie połowa z nas jest gotowa pracować podczas urlopu. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Życie w pracy” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Służbowa poczta i telefon po godzinach pracy. Dla większości pracowników to norma
Adobe Stock
REKLAMA
  • Michael Page przyjrzał się nastawieniu pracowników do załatwiania spraw zawodowych po godzinach pracy. 
  • Mimo że "stałe podłączenie do pracy" negatywnie odbiera 61 proc. z nich, to do odbierania służbowej poczty czy telefonów po godzinach pracy przyznało się aż 68 proc. pracowników. 
  • Tymczasem są kraje czy firmy, który zdecydowały się wprowadzić przymusowe odłączenie do pracy.

Jak tłumaczą autorzy badania, podstawową przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że ponad 83 proc. ankietowanych przyznało, iż posiada co najmniej jedno służbowe urządzenie elektroniczne - telefon, laptop lub tablet.

- Technologia stała się istotnym elementem naszego życia zawodowego, wskutek czego widać też znaczący poziom swoistego „zacierania się” granic pomiędzy pracą a sferą prywatną. W opinii aż 77 proc. respondentów urządzenia, którymi wspomagają się oni w pracy zmieniły ich życie, przy czym aż 61 proc. uważa, że zmiana ta ma charakter negatywny - komentuje wyniki badania Przemysław Czechowski, marketing manager z Michael Group.

Grafika: MichaelPage
Grafika: MichaelPage

Co więcej, pracownicy nie tylko korzystają ze służbowego sprzętu w celach zawodowych po godzinach, ale również są gotowi zawodowe zadania wykonywać za pośrednictwem prywatnego telefonu. Przyznało się do tego 29,1 proc. ankietowanych. Jeszcze więcej, bo 42,7 proc. respondentów przyznało, iż obowiązki służbowe często wykonuje na prywatnym laptopie.

Pracownicy zapytani o powody tak dobrego skomunikowania się ze swoim światem zawodowym najczęściej podawali poczucie odpowiedzialności (65 proc.). Co ciekawe, widoczny w tej kwestii jest wyraźny rozdźwięk z uwagi na płeć - takiej odpowiedzi udzieliło 55 proc. kobiet i aż 72 proc. mężczyzn. Kolejnym powodem wskazanym przez respondentów jest poczucie obowiązku (42 proc.).

Jak pokazuje badanie Michael Page, prawie połowa respondentów (48 proc.) byłaby gotowa wykonywać pracę podczas urlopu, nawet jeśli miałoby to być jedynie sprawdzenie skrzynki pocztowej bądź odebranie telefonu. Z kolei ponad 37 pr,oc. badanych przyznało się, że skrzynkę pocztową sprawdza ją codziennie, również w weekendy. Natomiast 30 proc. każdego dnia, także w sobotę i niedzielę, odbiera telefony służbowe.

Grafika: MichaelPage
Grafika: MichaelPage
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służbowa poczta i telefon po godzinach pracy. Dla większości pracowników to norma

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA