Śląskie: Blisko 150 "Firm na próbę bez ZUS" stawia swoje pierwsze kroki w biznesie

Prawie 150 "Firm na próbę bez ZUS" otwarto już w 2015 roku w województwie śląskim - poinformował dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląskie: Blisko 150 "Firm na próbę bez ZUS" stawia swoje pierwsze kroki w biznesie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

3 sie 2015 21:40


Osoba, która chce otworzyć "Firmę na próbę bez ZUS" musi mieć dobry pomysł; wiek i wykształcenie nie mają znaczenia. Nowe technologie, kursy, usługi, szkolenia i zajęcia edukacyjne, handel, to - jak poinformowało AIP - na Śląsku, tylko kilka z możliwych opcji.

Popularne firmy informatyczne

"Możliwości jest bardzo wiele. Dużym powodzeniem cieszy się branża informatyczna, specjalizacje związane z oprogramowaniem. Swoje pierwsze kroki w biznesie stawiała u nas również firma, która zajmuje się produkcją dronów" - powiedział PAP dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku Mateusz Maik.

Czytaj też: Polska powinna przyciągać utalentowanych ludzi spoza kraju

Maik dodał, że pojawiają się również inicjatywy związane ze sprowadzaniem do kraju unikatowych produktów, serwisem sportowym, handlem w internecie, reklamą, szkoleniami z inwestowania w nieruchomości czy produkcją handmade - od tworzenia biżuterii, unikatowych artykułów dla domu, po sprzedaż ręcznie malowanych ozdobnych kamieni.

W tym roku otwarto już prawie 150 firm. Wiek pomysłodawców wahał się od 18 do 50 lat (najwięcej osób jest w przedziale wiekowym 27-30 lat).

Pomoc prawno-księgowa

Inkubator wspomaga pomysłodawcę w kwestiach prawno-księgowych, co oznacza, że osoba z pomysłem na biznes nie musi zajmować się formalnościami. Takie rozwiązanie jest możliwe, gdyż jak podkreśla Maik, inkubator udostępnia firmom swoją osobowość prawną, a początkujący przedsiębiorca nie musi rejestrować działalności gospodarczej.

Czytaj też: MPiPS: 219 wniosków o pożyczkę z programu "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie"

"Umowę podpisujemy na czas nieokreślony i staramy się, żeby dana osoba się usamodzielniła. Pomagamy więc doprecyzować pomysł na biznes, tak aby mógł trafić na rynek" - dodał Maik.

Konieczne inwestycje

Maik zaznaczył, że na początku trzeba jednak zainwestować. "Osoby, które wykorzystują w swoim przedsięwzięciu wyłącznie wiedzę oraz umiejętności, to znaczy nie potrzebują zaplecza parku maszynowego - będą miały do zapłaty 250 zł miesięcznie (udział w Programie AIP). Jeśli muszą zainwestować w stronę internetową, to potrzeba im od 1 do 3 tys. zł. Mówimy im jednak, że aby zacząć w ogóle działać trzeba zaoszczędzić sześciokrotność kosztów, które będą ponoszone miesięcznie w danym biznesie" - wskazał Maik.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.