Skype, Messenger, czy WhatsApp zdominowały kontakt służbowy na odległość. Już 68 proc. Polaków częściej „rozmawia” ze swoimi współpracownikami w pracy… przez aplikacje i komunikatory.
-
- •3 cze 2019 10:20

- Co ciekawe, 27 proc. z nich nie ma pojęcia, dlaczego woli ten sposób komunikacji od tradycyjnej rozmowy, czy telefonu.
- Czy e-rozmowy na dobre zastąpią rozmowy w polskich biurach? Z sondażu przeprowadzonego przez firmę HR Global Group wynika, że jest to niestety możliwe, choć istnieje jeszcze cień nadziei, że tak się jednak nie stanie.
Zdecydowana większość z nas częściej „rozmawia” przez aplikacje, komunikatory, niż twarzą w twarz. Wynika to m.in. z faktu, że nie mamy ani czasu, ani sposobności spotykać się ze wszystkimi, z którymi musimy.
Wobec tego braku czasu dostęp do „sieci”, smartfona i różnego rodzaju aplikacji pozwala na konwersacje nawet z kilkoma osobami jednocześnie. W pracy jednak nie brakuje okazji do przeprowadzania tradycyjnych rozmów „twarzą w twarz”, a mimo to okazuje się, że i w takiej sytuacji preferujemy model elektroniczny.
W sondażu firmy HR Global Group jedynie 32 proc. ankietowanych uznało, że woli tradycyjną rozmowę.
Czytaj też: Facebook uspokoił Komisję Europejską. Są nowe zapisy o danych zbieranych przez serwis
Z których aplikacji i komunikatorów najchętniej korzystamy w pracy, żeby pokonwersować ze współpracownikami? Przede wszystkim z Messengera od Facebooka, którego używa aż 72 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się aplikacja WhatsApp z 41 proc., a podium zamyka Skype (24 proc.). Z kolei co dziesiąty ankietowany wykorzystuje do tego celu aplikację Instagram. Z tradycyjnego SMS’a korzysta natomiast 9 proc. pytanych.
Szybkość ponad wszystko
Szybkość i wygodna - to najczęściej wskazywany powód, dla którego pracujący Polacy preferują e-rozmowę od rozmowy (66 proc.). Nieco mniej odpowiedziało, że ze względu na możliwość robienia jednocześnie innych rzeczy (63 proc.). Dla 49 proc. kluczowe jest to, że może rozmawiać w jednym czasie z kilkoma współpracownikami. Co ciekawe, aż 27 proc. nie potrafi jednak ocenić, dlaczego preferuje e-rozmowę od tradycyjnej rozmowy. Z kolei 14 proc. uznało, że jest to wypadkowa zakazu rozmawiania w pracy.


KOMENTARZE (51)