W pierwszym półroczu 2020 roku do rejestru CEIDG wpłynęło o 42,5 tys. mniej wniosków o założenie nowej działalności gospodarczej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wzrosła natomiast liczba wniosków dotyczących wznowienia działalności gospodarczej. Eksperci analizując te zjawiska, zwracają uwagę na kryzys związany z pandemią oraz wsparcie w ramach tzw. tarcz antykryzysowych.

- W pierwszym półroczu 2020 roku do rejestru CEIDG wpłynęło prawie 125 tys. wniosków o założenie nowej działalności gospodarczej. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. było ich mniej o 42,5 tys.
- Wzrosła natomiast liczba wniosków dotyczących wznowienia działalności gospodarczej. Ostatnio odnotowano ich niespełna 100 tysięcy, a wcześniej - blisko 89,5 tys.
- Według ekspertów spadek zakładania firm spowodowany jest przede wszystkim efektem pandemii. Natomiast wzrost wznawiania działalności związany jest z pomocą finansową oferowaną w ramach tarcz antykryzysowych.
124,2 tys. wniosków o założenie działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br. Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju, to o 42,5 tys. mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku. Wówczas było ich 166,7 tys.
Pandemia zniechęciła do zakładania nowych firm
- O tej różnicy przesądziły głównie obawy wynikające z kryzysu gospodarczego. Sektory, które w pierwszym momencie odczuły spowolnienie, charakteryzują się dość dużym udziałem osób prowadzących własne firmy. Myślę tu szczególnie o eventach, wydarzeniach kulturalnych itd. Można więc przypuszczać, że tego typu działalność nie była podejmowana tak chętnie jak we wcześniejszych latach, co przełożyło się na ww. statystyki - komentuje Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy w Konfederacji Lewiatan.
Podobnego zdania są inni eksperci. W ocenie Anny Szymańskiej, wiceprezes grupy kapitałowej DGA, spadek ten jest przede wszystkim efektem pandemii.
Czytaj też: Firmy ograniczyły działalność i zredukowały zatrudnienie przez koronawirusa
- To bardzo trudny okres na podejmowanie decyzji. Nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja i jakie będą możliwości prowadzenia działalności, zwłaszcza w branżach wymagających osobistych kontaktów. Do tego widać ograniczony dostęp do załatwienia spraw w urzędach. Część jednoosobowych działalności była tworzona przy wsparciu środków unijnych. A znaczna pula pieniędzy na ten cel została już wydatkowana z perspektywy na lata 2014-2020 - mówi Szymańska.


Słowa kluczowe
- Konfederacji Lewiatan
- Robert Lisicki
- DGA
- Anna Szymańska
- ZUS
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- CEIDG
- Ars AEQUI
- Marek Niczyporuk
- Pracodawcy RP
- Sławomir Dudek
- Ministerstwo Rozwoju
KOMENTARZE (0)