Skandynawski styl zarządzania. Inny od polskiego?

- W skandynawskich firmach nie ma przywódców z rozdętym ego. Szef rządzi demokratycznie i wyraża szacunek dla ludzi, niezależnie od stanowiska - twierdzi Michał Szostowki, prezes fińskiej firmy doradczej Extended DISC w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skandynawski styl zarządzania. Inny od polskiego?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Puls Biznesu

28 lis 2013 9:50


"Puls Biznesu" zebrał opinie przedstawicieli firm ze skandynawskimi korzeniami, na temat panującego w nich stylu zarządzania. Okazuje się, że szefowie nie reprezentują tam autorytarnego stylu - to bardziej mentorzy, którzy rządza demokratycznie i podejmując decyzję, biorą pod uwagę zdanie pracowników.

Czytaj też: Polskiego szefa portret własny. Poznajecie?

Skandynawscy pracodawcy nie zaznaczają również jakoś specjalnie swojej pozycji, co w odróżnieniu od polskiej kultury zarządzania, znacznie skraca dystans między pracownikami różnego szczebla.

- W naszej firmie nie ma gabinetów dyrektorskich, wydumanych tytułów, wyraźnie zaznaczonych granic między kadrą kierowniczą a specjalistami. Bycie na ty pokazuje, że mimo różnicy wieku, stażu czy funkcji wszyscy jesteśmy współpracownikami - mówi dla "PB" Michał Szostkowski.

Jednak jak zaznacza Beata Osiecka, prezes Kinnarps Polska, są granice, których nie można przekroczyć. - Nie można nadużyć zaufania przełożonych. Wtedy współpraca kończy się błyskawicznie - przestrzega w "PB".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.