PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Polsce brakuje rąk do pracy. Rząd sięgnie po imigrantów

  • Autor: PAP/AKC
  • 26 lip 2018 6:12

Polski rząd chce walczyć z niedoborem pracowników. Rozwiązaniem problemu braku rąk do pracy mają być imigranci. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowa polityka migracyjna ma kosztować 2,9 mld złotych.

W Polsce brakuje rąk do pracy. Rząd sięgnie po imigrantów
Adobe Stock
REKLAMA

Specjalne zachęty dla studentów i wysoko wykwalifikowanych pracowników znajdą się w nowej polityce migracyjnej, która ma zostać ogłoszona na początku września - podaje "Rz". Jej koszt - według informacji gazety - resort rozwoju szacuje na 2,9 mld zł w latach 2018-2025.

Większość kosztów, bo 1,6 mld zł, miałyby pokryć fundusze unijne. Pomogą finansować nie tylko programy stypendialne dla studentów z zagranicy, ale też wyceniany na 1,2 mld zł pakiet zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić z emigracji. Mogliby z niego korzystać także cudzoziemcy, głównie wysoko wykwalifikowani fachowcy, skłonni przyjechać do pracy i osiedlić się w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Coraz mniej imigrantów przybywa do Niemiec

- Widzimy konieczność zdecydowanych działań. Wprawdzie firmy inwestujące w centra badawczo-rozwojowe coraz częściej twierdzą, że Polska jest atrakcyjna dla pracowników z wyżej rozwiniętych od nas państw spoza unii, ale jesteśmy dla nich jednym z wielu krajów do wyboru - mówi gazecie Paweł Chorąży, wiceminister w resorcie inwestycji i rozwoju, które wraz z resortem pracy przygotowuje projekt nowej społeczno-gospodarczej polityki migracyjnej.

Tomasz Dudek z agencji zatrudnienia Otto Workforce dodaje, że obecnie trudniej jest również ściągnąć do Polski pracowników z Ukrainy, od kiedy Czechy podwoiły dla nich limit liczby zezwoleń na pracę do 20 tys.

Czytaj też: Imigranci spoza UE na polskim rynku pracy. Ilu ich jest i w jakich branżach pracują?

Z tych powodów rząd wprowadza zmiany mające ułatwić zatrudnienie cudzoziemców. Wśród nich jest obowiązujące od 1 lipca rozporządzenie ministra pracy, które rozszerzyło do 283 wykaz zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy. Chorąży w rozmowie z gazetą nie wyklucza, że poszerzona zostanie też lista sześciu państw naszego regionu objętych uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców na podstawie oświadczenia. Być może pojawią się na niej Wietnam i Filipiny - czytamy w artykule.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W Polsce brakuje rąk do pracy. Rząd sięgnie po imigrantów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jerzy Michalak - kandydat na prezydenta Wrocławia 2018-07-26 14:50:01

    To rzeczywiście ważne, ale przy okazji chcę spytać o jeszcze jedną ważną kwestię. Co sądzicie o dotychczasowych działaniach miasta związanych z rewitalizacją Nadodrza?

  • ann 2018-07-26 11:18:37

    A ile mld wydano na 45+, aby było ich więcej na rynku pracy?

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA