×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Skąd będę pracować? Od odpowiedzi na to pytanie wiele zależy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 15 sie 2022 12:14

Z raportu EY Work Reimagined 2022 wynika, że co trzecia firma (35 proc.) zmaga się z problemami ze znalezieniem pracowników. Wyzwanie nie nowe, jednak w połączeniu z rosnącą inflacją, i co za nią idzie - wysokimi kosztami zatrudnienia specjalistów, zmusza do dużej elastyczności i wypracowania nowych formuł zatrudnienia. Bo pytanie o to, gdzie będziemy pracować w dzisiejszych czasach nabrało innego znaczenia.

Skąd będę pracować? Od odpowiedzi na to pytanie wiele zależy
80 proc. zatrudnionych chce pracować zdalnie minimum dwa dni w tygodniu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Ponad 30 proc. pracodawców zmaga się z brakami kadrowymi. Zrekrutowanie pracownika staje się coraz trudniejsze.
  • Czy pracodawcy bardziej opłaca się upierać przy pracy w biurze, pójść na rękę pracownikom preferującym pracę w modelu hybrydowy, czy zrezygnować z rekrutacji na rzecz powierzenia projektu zespołowi zewnętrznemu?
  • Sytuacja wymaga zmian w sposobie świadczenia pracy i uwzględnienia potrzeb pracowników, co tak naprawdę zmusza do zdefiniowania kultury organizacyjnej na nowo - mówi Ewa Wysocka, CEO Tribe47.

Jak, kiedy i gdzie pracujemy to, poza wynagrodzeniem, jeden z najważniejszych obszarów do ustalenia podczas procesu rekrutacji. Minione dwa lata pokazały, że wielu pracodawców, w obliczu rządowych rekomendacji a także oczekiwań samych pracowników, wprowadziło pracę zdalną lub hybrydową. Koniec pandemii nie przyniósł powrotu do dawnego status quo.

Elastyczność firm i umożliwienie świadczenia pracy z dowolnego miejsca przestały być tylko miłą zachętą na liście benefitów, a stały się podstawowym elementem oczekiwanym przez kandydata, co znajduje potwierdzenie w raporcie EY.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że 80 proc. zatrudnionych chce pracować zdalnie minimum dwa dni w tygodniu, jednocześnie co piąty pracodawca (22 proc.) stara się to ignorować, oczekując powrotu do biur.

Miejsce pracy - temat do dyskusji  

- Sytuacja wymaga zmian w sposobie świadczenia pracy i uwzględnienia potrzeb pracowników, co tak naprawdę zmusza do zdefiniowania kultury organizacyjnej na nowo - mówi Ewa Wysocka, CEO Tribe47, agencji digital dla e-commerce.

Czasem oznacza to przeorganizowanie przestrzeni biurowej i jej efektywniejsze dopasowanie, a czasem poszukanie innych możliwości pozyskania specjalistów.

Czytaj więcej: Pracownicy wciąż skarżą się na to samo. Nie zmieniło się to od lat

W tworzeniu przestrzeni biurowej nie przestają być ważne dotychczasowe kryteria, jak choćby dobra lokalizacja, ale pojawiają się inne, nowe, jak np. preferowana kultura pracy.

- W naszym przypadku możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej jest na stałe wpisana w kulturę organizacji - mówi Ewa Wysocka. - Niemniej analizując dokładnie potrzeby zespołów, co do metodyki pracy, zredukowaliśmy liczbę biurek o 50 proc. w stosunku do liczby pracowników, bo ci chcą mieć możliwość pracy z innych lokalizacji. Zadbaliśmy o przestrzenie coworkingowe pozwalające swobodnie pracować w zespołach 6-10 osób, bo tak liczne obsługują naszych klientów - dodaje.

Poznaj pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skąd będę pracować? Od odpowiedzi na to pytanie wiele zależy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA