Silny i arogancki lider odchodzi do lamusa. Kluczowa staje się intuicja i otwartość

Świat jest zmęczony modelem przywództwa opartym na sile, kontroli i nadmiernej ambicji. Dwie trzecie ludzi w najszybciej rozwijających się krajach świata uważa, że czas by, zarówno w życiu politycznym, społecznym, jak i biznesie do głosu doszli liderzy, którzy stawiają na otwartość, współpracę i intuicję.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Silny i arogancki lider odchodzi do lamusa. Kluczowa staje się intuicja i otwartość

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 paź 2014 18:28


John Gerzema wraz Michaelem D’Antonio w swojej książce oparli się na badaniach, w których wzięło udział 64 tys. osób z 13 państw (Brazylia, Chile, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, USA i Wielka Brytania). Kraje te wytwarzają 65 proc. światowego PKB.  

Czytaj też: Dobre firmy wspomagają liderów, bo przywództwo jest siłą napędową organizacji

Zdaniem autorów książki, po globalnym kryzysie gospodarczym ludziom nie podoba się świat zdominowany przez tradycyjny model lidera, który swoją pozycję zdobywa siłą, arogancją i chorobliwą ambicją. Współczesny przywódca powinien widzieć i kreować przyszłość, wdrażając rozwiązania zapewniające przede wszystkim zrównoważony wzrost, a nie mieć na uwadze wyłącznie bieżące korzyści. 

- Ludzie na ogół uważają, iż kluczową cechą jest u lidera cierpliwość oraz że szukamy przywódcy, który będzie potrafił przełamać impas dzięki rozsądkowi, a nie sztywnej ideologii. Ludzie są również zdania, że idealny przywódca powinien myśleć długofalowo i planować trwałe rozwiązania w przyszłości, a nie skupiać się na własnych interesach – pisze John Gerzema.

Czytaj też: Kobiety same utrudniają sobie drogę na szczyt

Okazało się także, że respondenci chcieliby, by liderzy bardziej kierowali się intuicją, lepiej rozumieli uczucia innych i potrafili ocenić dany problem lub konsekwencje działania z wielu różnych perspektyw, zanim zaczną wdrażać konkretne rozwiązania. Niezbędną umiejętność stanowi także elastyczność, która pozwala słuchać, uczyć się i wypracowywać kompromisy.

Zdaniem autorów „Doktryny Ateny” nowoczesny przywódca powinien mieć szczególne umiejętności i reprezentować określoną postawę. Wśród nich znalazły się: propagowanie pozytywnej kultury, włączanie innych w podejmowanie decyzji, bycie cierpliwym, nastawienie na długoterminowe planowanie.  

John Gerzema i Michael D’Antonio poprosili połowę z 64 tys. ankietowanych by przyporządkowali 125 różnych cech charakteryzujących ludzkie zachowanie do kategorii „męskie”, „kobiece” lub „neutralne”. Potem zaprezentowali tę samą listę słów drugiej połowie ankietowanych, tyle że tym razem nie przypisywali płci do żadnego z nich.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.