Rekruterzy mają za sobą kilka lat pracy w wyjątkowo trudnych realiach. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Rosnące oczekiwania kandydatów do pracy, coraz większa ostrożność, z jaką podchodzą do zmiany firmy czy też zmiana mierników jakości ich pracy - to tylko część wyzwań, przed jakimi staną. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Zmienia się profil kandydata do pracy, a to oznacza, że HR-owcy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom (Fot. Shutterstock)
- Zmienia się profil kandydata do pracy, a to oznacza, że HR-owcy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom.
- By ich praca przebiegała sprawnie, powinni traktować kandydata do pracy jak swojego partnera czy tworzyć ogłoszenia o pracę, które przyciągają uwagę.
- A jak do swojej pracy podchodzą HR-owcy? Aż 88 proc. z nich lubi to, co robi. O zmianie zajęcia myśli zaledwie 3 proc. badanych.
- Rekruterzy w dzisiejszych czasach nie mają łatwo. Stale zmieniający się rynek pracy, rosnące oczekiwania kandydatów, a przy tym coraz bardziej skomplikowane mierniki pracy – wyzwań jest sporo - przyznaje cytowana w raporcie "Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023" Urszula Zając-Pałdyna, autorka bloga "HR na obcasach" i książki "Employer branding po polsku".
Nic nie wskazuje na to, żeby 2023 rok przyniósł w ich pracy jakikolwiek spokój. Nadal jednym z największych wyzwań, z jakimi się będą mierzyć, będzie wyłapanie na rynku kompetentnego kandydata do pracy.
Wyzwania dla rekruterów - rosnące oczekiwania, nowe mierniki
Urszula Zając-Pałdyna uważa że, ostatnie lata dały osobom szukającym pracy wiele nowych możliwości. Choćby praca zdalna dużo szerzej otworzyła przed nimi rynek. Przez to świadomiej podchodzą do zmiany i nie chcą się wiązać z firmami, które nie spełniają ich oczekiwań. W związku z tym rekruterzy będą musieli wykazywać się dużo większą elastycznością oraz aktywnością. Zdaniem Zając-Pałdyny dużą rolę w powodzeniu prowadzonych procesów rekrutacyjnych odegra dbałość o candidate experience oraz preboarding.
- Rekruterzy jeszcze mocniej odczują to, że kandydaci poszukują w ogłoszeniach transparentności, konkretnych i jasnych wymagań oraz atrakcyjnych warunków zatrudnienia - uważa autorka "HR na obcasach".
Czytaj więcej: Na nowe przepisy o pracy zdalnej trzeba będzie jeszcze poczekać
Kandydaci przyzwyczajeni do wygody związanej z rozwojem technologicznym będą również oczekiwać, by proces rekrutacyjny był krótki, sprawny i bezproblemowy - kilka kliknięć na telefonie i już. Z drugiej strony kandydaci zadają więcej pytań niż do tej pory. Dobry rekruter powinien być perfekcyjnie przygotowany, by na nie odpowiedzieć
Z raportu OLX Praca wynika, że przedstawiciele stanowisk blue collar (pracownicy fizyczni, produkcyjni i administracyjni niższego szczebla) najczęściej na rozmowie kwalifikacyjnej pytają o wynagrodzenie, warunki pracy i stabilność zatrudnienia. W przypadku stanowisk grey collar (takich jak handlowcy) do listy potencjalnych przewag lub punktów zapalnych dochodzą benefity, atmosfera, możliwości rozwojowe, elastyczność godzin i formy świadczenia pracy.
Czytaj więcej: Mamy kryzys przywództwa w polskich firmach. Staromodna "metoda na sukces"
Urszula Zając-Pałdyna wskazuje też, że rekruterzy muszą naszykować się na zmianę podejścia do sprawdzania ich pracy.
- Mierniki, które jeszcze niedawno stosowaliśmy w procesach, takie jak liczba przesłanych aplikacji, odchodzą powoli do lamusa. Liczyć się będą jakość kandydatów, czas reakcji na przesłaną kandydaturę, jakość źródeł pozyskiwania kandydatów oraz inne mierniki, które będą determinować sukces prowadzonych rekrutacji. Rekruterzy, którzy wykorzystają wiedzę wynikającą z analityki, będą mogli efektywniej pozyskiwać odpowiednich pracowników - uważa.
Siedem złotych rad dla rekruterów na 2023 rok
Autorzy raportu OLX pokusili się o zebranie siedmiu rad, których stosowanie ma ułatwić rekruterom codzienną pracę. Oto one:
- Traktuj kandydata jak partnera, dzięki temu nie tylko łatwiej będzie ci z nim rozmawiać, ale także zdobędziesz jego zaufanie;
- Twórz ogłoszenia, które przyciągają;
- Dbaj o komunikację na każdym etapie selekcji. Nie masz jeszcze wieści dla kandydata? Zadzwoń i powiedz, że o nim pamiętasz!
- Mów prawdę i nie ceduj odpowiedzialności na inne osoby czy działy. Każdy z nas się myli, ale nie każdy potrafi się do tego przyznać;
- Buduj dobre doświadczenia kandydatów;
- Bądź na tyle transparentny, na ile to możliwe;
- Automatyzuj i analizuj swoje procesy.
Statystyczny HR-owiec lubi swoją pracę
Z badania Pracuj.pl „HR-owca portret własny”, które zostało opublikowane w "Kompendium HR 2021", wynika, że aż 88 proc. biorących udział w badaniu pracowników lubi swoją pracę. Tylko 3 proc. ankietowanych poszukuje pracy w innym charakterze, argumentując to często wypaleniem zawodowym czy niewielkimi możliwościami dalszego rozwoju w aktualnej firmie. Dla prawie 90 proc. badanach HR „to jest to”, na co składa się poczucie bycia we właściwym miejscu i satysfakcja oraz zadowolenie z pracy.
Z kolei HR-owcy zapytani o największe wyzwania na trzeciej pozycji podali pozyskanie dużej liczby jakościowych aplikacji (44 proc.). Na kolejnej znalazło się utrzymanie talentów w organizacji (37 proc.).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)