PARTNERZY PORTALU

Siedem rad dla rekruterów, które ułatwią im pracę

  • KDS
  • 1 gru 2022 20:00

Rekruterzy mają za sobą kilka lat pracy w wyjątkowo trudnych realiach. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Rosnące oczekiwania kandydatów do pracy, coraz większa ostrożność, z jaką podchodzą do zmiany firmy czy też zmiana mierników jakości ich pracy - to tylko część wyzwań, przed jakimi staną. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.

Siedem rad dla rekruterów, które ułatwią im pracę
Zmienia się profil kandydata do pracy, a to oznacza, że HR-owcy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zmienia się profil kandydata do pracy, a to oznacza, że HR-owcy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom.
  • By ich praca przebiegała sprawnie, powinni traktować kandydata do pracy jak swojego partnera czy tworzyć ogłoszenia o pracę, które przyciągają uwagę.
  • A jak do swojej pracy podchodzą HR-owcy? Aż 88 proc. z nich lubi to, co robi. O zmianie zajęcia myśli zaledwie 3 proc. badanych.

- Rekruterzy w dzisiejszych czasach nie mają łatwo. Stale zmieniający się rynek pracy, rosnące oczekiwania kandydatów, a przy tym coraz bardziej skomplikowane mierniki pracy – wyzwań jest sporo - przyznaje cytowana w raporcie "Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023" Urszula Zając-Pałdyna, autorka bloga "HR na obcasach" i książki "Employer branding po polsku".

Nic nie wskazuje na to, żeby 2023 rok przyniósł w ich pracy jakikolwiek spokój. Nadal jednym z największych wyzwań, z jakimi się będą mierzyć, będzie wyłapanie na rynku kompetentnego kandydata do pracy.

Wyzwania dla rekruterów - rosnące oczekiwania, nowe mierniki

Urszula Zając-Pałdyna uważa że, ostatnie lata dały osobom szukającym pracy wiele nowych możliwości. Choćby praca zdalna dużo szerzej otworzyła przed nimi rynek. Przez to świadomiej podchodzą do zmiany i nie chcą się wiązać z firmami, które nie spełniają ich oczekiwań. W związku z tym rekruterzy będą musieli wykazywać się dużo większą elastycznością oraz aktywnością. Zdaniem Zając-Pałdyny dużą rolę w powodzeniu prowadzonych procesów rekrutacyjnych odegra dbałość o candidate experience oraz preboarding.

- Rekruterzy jeszcze mocniej odczują to, że kandydaci poszukują w ogłoszeniach transparentności, konkretnych i jasnych wymagań oraz atrakcyjnych warunków zatrudnienia - uważa autorka "HR na obcasach".

Czytaj więcej: Na nowe przepisy o pracy zdalnej trzeba będzie jeszcze poczekać

Kandydaci przyzwyczajeni do wygody związanej z rozwojem technologicznym będą również oczekiwać, by proces rekrutacyjny był krótki, sprawny i bezproblemowy - kilka kliknięć na telefonie i już. Z drugiej strony kandydaci zadają więcej pytań niż do tej pory. Dobry rekruter powinien być perfekcyjnie przygotowany, by na nie odpowiedzieć

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siedem rad dla rekruterów, które ułatwią im pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA