PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

SI bardziej godna zaufania niż manager. Taki wniosek płynie z badań

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 16 paź 2019 12:43

W analizie "AI w pracy" (ang. AI in work) ponad połowa badanych pracowników bardziej ufa sztucznej inteligencji (SI) niż ludzkim przełożonym.

SI bardziej godna zaufania niż manager. Taki wniosek płynie z badań
Adobe Stock
REKLAMA
  • Najwięcej zaufania do SI mają Hindusi i Chińczycy. W Europie odsetek ten jest mniejszy, choć nadal wysoki.
  • Specjaliści z Oracle podkreślają we wnioskach z badania, że SI ma realny wpływ na proces podejmowania decyzji w badanych organizacjach. Wpływa to na postrzeganie algorytmów.
  • 50 proc. pracowników już korzysta z różnych form sztucznej inteligencji w swoich obowiązkach w pracy.

Badanie "AI w pracy" (ang. AI in work) przeprowadził amerykański Oracle. Firma zajmuje się danymi i ich przetwarzaniem w organizacjach. Wniosek z badania jest śmiały. Sugeruje, że pracownicy są bardziej skłonni pokładać zaufanie w algorytmach SI, niż w decyzjach managera.

Oracle przebadało 8370 pracowników, managerów i liderów zespołów HR w 10 krajach. Nacisk badania położono na zmiany, jakie SI wprowadziło w pracy zespołów. Jak podaje portal techradar.com w przeciwieństwie do stereotypu o wypieraniu przez roboty człowieka, pracujący przyzwyczajają się do sztucznej inteligencji w miejscu pracy. Można powiedzieć, że nawet entuzjastycznie do niej podchodzą.

Czytaj też: Polskie firmy widzą korzyści z automatyzacji

Upowszechnianie się SI ma realny wpływ na proces podejmowania decyzji, to główny wniosek, który zauważyli analitycy Oracle. Zapytani o to komu zaufają pracownicy wybierali SI w odsetku równym 64 proc. Co ciekawe 50 proc. z pytanych natrafiwszy na problem raczej zapyta o pomoc oprogramowanie, niż przełożonego.

Na pytanie o zaufanie do robota najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzielili Hindusi. Aż 89 proc. pytanych pracowników w Indiach jest gotowych zaufać SI. W Chinach wskazanie jest minimalnie niższe - 88 proc. Mniejsze zaufanie pojawia się wśród mieszkańców Singapuru (83 proc.), Brazylii (78 proc.), Japonii (76 proc.). Mieszkańcy krajów zachodnich bardziej sceptycznie podchodzą do tego pytania. Amerykanie w liczbie 57 na 100 są gotowych zaufać SI. Pracujący w Wielkiej Brytanii ufają algorytmom w 54 proc.. Tylko o 2 proc. więcej Francuzów jest gotowych zaufać oprogramowaniu.

Najwięcej jest adaptacji sztucznej inteligencji w Chinach (77 proc.) i w Indiach (78 proc.). (fot. archiwum)
Najwięcej jest adaptacji sztucznej inteligencji w Chinach (77 proc.) i w Indiach (78 proc.). (fot. archiwum)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SI bardziej godna zaufania niż manager. Taki wniosek płynie z badań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA