PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sezon na podwyżki się skończył. Niebawem odczujemy to w portfelach

  • KDS
  • 14 wrz 2022 11:39

Jak wynika z badania firmy rekrutacyjnej Personnel Service, już co druga firma w Polsce nie planuje podwyżek i nowych benefitów dla pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Przyczyna to ochłodzenie gospodarki.

Sezon na podwyżki się skończył. Niebawem odczujemy to w portfelach
Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc., rosnąc z poziomu 15,6 proc. w lipcu (fot. Unsplash/Arno Senoner)
REKLAMA
  • Co druga firma w Polsce nie planuje podwyżek i nowych benefitów dla pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
  • Sytuacja jest najtrudniejsza w mikrofiramch gdzie już 3 na 4 przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób nie podwyższy pensji ani nie zaoferuje nowych benefitów. Na tego typu dodatki mogą liczyć pracownicy tylko największych firm.
  • To efekt ochłodzenia gospodarki i niepewności ekonomicznej, która dotyczy zwłaszcza mikrofirm.

Jak podał GUS, w sierpniu odnotowaliśmy kolejny wzrost inflacji. Ta wyniosła 16,1 proc., rosnąc z poziomu 15,6 proc. w lipcu. Najbardziej wzrosły ceny żywności (o 1,6 proc.) oraz nośników energii, w tym węgla i gazu ziemnego - o 3,7 proc.

Czytaj więcej: Pracodawca zdecyduje, kiedy pójdziesz na urlop. Pracownik nie będzie miał nic do gadania

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z badania Personnel Service wynika, że połowa firm nie planuje podwyżek ani nowych benefitów dla pracowników. Taką opcję rozważa co piąty przedsiębiorca, a 12 proc. zdecydowanie zakłada, że wypłaci pieniądze lub rozszerzy pakiet benefitów. Największe szanse na dodatki mają zatrudnieni w największych firmach. Co piąty duży przedsiębiorca zatrudniający ponad 250 osób zdecydowanie planuje nowe świadczenia płacowe lub pozapłacowe. W przypadku firm do 9 pracowników ten odsetek spada do zaledwie 3 proc.

– Taki stan nie dziwi. Największe firmy czy korporacje są bardziej odporne na czynniki makroekonomiczne i świadome konieczności dbania o kadrę nawet w tym trudnym momencie. A dodatki finansowe i pozafinansowe zwiększają lojalność pracowników. Z badania amerykańskiej firmy MetLife wynika, że szeroki zakres benefitów zatrzymałby na dłużej w firmie aż trzy czwarte pracowników. Mikrofirmy nie mają teraz narzędzi do rozszerzania swojej oferty. Przedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób włączyli raczej tryb przetrwania, co oznacza, że kluczowe jest utrzymanie dotychczasowej kondycji firmy i ograniczanie wydatków, a nie ich zwiększanie – mówi Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Takie dodatki oferują firmy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sezon na podwyżki się skończył. Niebawem odczujemy to w portfelach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA